Wyjątkowe Święto Ogniowe na Śląsku

Co roku w Żorach na Śląsku, 11 maja, obchodzone jest Święto Ogniowe. Dziś już po raz 315-ty. Jest to wierność przysiędze, którą złożyli Panu Bogu przodkowie.

Święto Ogniowe to już wieloletnia tradycja, która zaczęła się od wielkiego pożaru. Wybuchł on w Żorach 11 maja 1702 roku i strawił bardzo wielką część Żor, głównie centrum. Na całym świecie nie ma takiego święta jak w Żorach. Wzięło się ono z obietnicy złożonej Panu Bogu po pożarze. Mieszkańcy zebrali się spontanicznie i przeszli w błagalnej procesji. Wówczas to przyrzekli Bogu, że będą chodzili w uroczystej procesji ku Jego chwale co roku, prosząc, aby uchronił ich miasto od tak ogromnych pożarów. I tak już to trwa wiek za wiekiem. Procesje przerwały lata okupacji hitlerowskiej. Później ta tradycja znowu była kontynuowana i trwa do dziś.

W tym roku procesja przejdzie po raz 315-ty. Uroczystości obchodów Święta Ogniowego rozpoczną się Apelem Państwowej Straży Pożarnej na żorskim Rynku. Po apelu mieszkańcy będą uczestniczyć w Eucharystii w kościele pod wezwaniem świętych Apostołów Filipa i Jakuba. Po Mszy św. udadzą się wypełnić śluby przodków, czyli przejdą dookoła Rynku w błagalnej procesji.

Po procesji odbędzie się pokaz laserowy na Rynku, a także V Żorski Bieg Ogniowy.

« 1 »

reklama

reklama

reklama