Diecezja gliwicka: obchody 100. rocznicy objawień MB Fatimskiej w Bibieli

W niedzielę 14 maja, w ramach obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich, biskup gliwicki Jan Kopiec przewodniczył uroczystej Mszy świętej w kościele p.w. MB Fatimskiej w Bibieli (diecezja gliwicka).

W tym roku, w kościele p.w. Matki Bożej Fatimskiej w Bibieli, w związku z obchodzonym jubileuszem 100-lecia objawień fatimskich, uroczystościom odpustowym przewodniczył Biskup Ordynariusz Diecezji Gliwickiej Jan Kopiec.

Uroczysta Msza św. rozpoczęła się o godz. 18:00, a zakończyła wystawieniem Najświętszego Sakramentu i procesją Teoforyczną, po której bp Jan Kopiec udzielił obecnym błogosławieństwa.

W wygłoszonej podczas Mszy św. homilii biskup gliwicki, na przykładzie pastuszków z Fatimy wskazał, że dzieje świata nie idą według ludzkich myśli, a ci, którzy mają władzę bardzo często podejmują decyzje będące przyczyną nieszczęść i wojen.

Hierarcha podkreślił wagę objawień jakie miały miejsce 100 lat temu w Fatimie, a także pobożności jaka rozwinęła się w oparciu o posłannictwo Maryi. Jest to znak, że pokolenie końca drugiego i początku trzeciego tysiąclecia naszej wiary docenia ile troski zawarł dobry Bóg, byśmy się nie zagubili i docenili wartość życia.

Bp Kopiec nawiązał także do wczorajszej kanonizacji Hiacynty i Franciszka Marto, dokonanej w Fatimie przez Papieża Franciszka. Wskazał na aktualność wezwań Maryi: nawracajcie się i czyńcie pokutę. Zachęcał, aby idąc za słowami Maryi więcej czasu poświęcać na modlitwę oraz czytanie i rozważanie Słowa Bożego, a także naprawiać zło, które wypływa z niedojrzałości, lekkomyślności i egoizmu.

Na koniec biskup zachęcił obecnych w świątyni, której patronuje Matka Boża Fatimska, do gorliwości w modlitwie, aby więcej ludzi odnalazło swoje własne drogi, ale w zgodzie z Chrystusem, by nawrócenie i pokuta były nie tylko w diecezji, ale w całej ojczyźnie i w całym świecie, punktem sprawiającym nowy porządek.

Kościół p.w. Matki Bożej Fatimskiej w Bibieli jest kościołem filialnym parafii Brynica (dekanat Żyglin w diecezji gliwickiej). Na uroczystościach obecni byli księża z całego dekanatu. Oprawę liturgiczną uroczystości przygotowali parafianie, a uroczystości uświetniły także orkiestra z Żyglina i Zespół Folklorystyczny „Brynica”.

Warto zaznaczyć, że w 1954 roku, w Bibieli odbyły się pierwsze rekolekcje oazowe dla ministrantów prowadzone przez ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela ruchu „Światło-Życie”. Na budynku dawnej Publicznej Szkoły Powszechnej, w której rekolekcje miały miejsce, znajduje się tablica upamiętniająca tamto wydarzenie. Tablicę pamiątkową poświęcił 8 czerwca 2013 r. biskup gliwicki Jan Kopiec.

***

Osada Brynica powstała w XVI wieku, natomiast Bibiela pod koniec XIX wieku. Obie osady należały do parafii w Żyglinie. Pierwsze nabożeństwo w Brynicy odprawione zostało w 1926 r. przez proboszcza parafii Żyglin ks. Franciszka Wyciślika. W 1930 r. mieszkańcy wybudowali kaplicę pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, w której Msza Św. Odprawiana była raz w miesiącu. W roku 1963 do parafii w Żyglinie oddelegowany został wikariusz, który w każdą niedzielę i święto sprawował Msze Św. w Brynicy i Bibieli. Budowa kościoła p.w. Matki Bożej Fatimskiej w Bibieli rozpoczęła się w 1988 r. Został on poświęcony przez ówczesnego biskupa gliwickiego Jana Wieczorka w dniu 12 października 1996 r. 

W kościele znajduje się sprowadzona z Fatimy figura Matki Bożej oraz od 2006 roku relikwie Hiacynty i Franciszka Marto.

« 1 »

reklama

reklama

reklama