Warszawa: polscy żołnierze rozpoczęli pielgrzymkę do Lourdes

Poranną Mszą św. celebrowaną w katedrze polowej przez ks. płk. Januarego Wątrobę, wikariusza generalnego biskupa polowego, rozpoczęła się wczoraj pielgrzymka polskich żołnierzy do Lourdes.

Żołnierze wezmą udział w rozpoczynającej się w piątek 59. Międzynarodowej Pielgrzymce Wojskowej, uczestniczy w niej co roku kilka tysięcy mundurowych z całego świata. Żegnając pielgrzymów ks. Wątroba wyraził nadzieję, że czas pielgrzymki będzie dla nich owocny. Udzielił im błogosławieństwa i życzył bezpiecznego powrotu do kraju.

– Maj jest miesiącem poświęconym Matce Bożej, dlatego właśnie obserwujemy tak wiele wydarzeń związanych z kultem Matki Przenajświętszej. Wczoraj papież Franciszek zakończył swoją pielgrzymkę do Fatimy, podczas której kanonizował Franciszka i Hiacyntę, dwoje z trojga dzieci, które widziały Maryję i przekazały nam treść objawień. Dziś witam żołnierzy, którzy udają się z pielgrzymką w kolejne miejsce objawień – do Lourdes. Razem z nimi chcemy u początku tej pielgrzymki prosić o obfite jej owoce, o umocnienie wiary i wprowadzanie jej potem w codzienne życie – powiedział ks. Wątroba na początku Eucharystii.

W homilii duchowny podkreślił, że apostołowie mieli trudność ze zrozumieniem kim naprawdę jest Jezus. – Główna trudność wynikała z tego, że zbyt dobrze znali Jezusa jako człowieka. Jego ludzka natura stała w sprzeczności z wyobrażeniem Boga jako istoty duchowej – powiedział. Podkreślił, że często my, żyjący współcześnie mamy problem z określeniem kim Chrystus jest dla nas. Zachęcił, aby w sercu rozważyć słowa składanego co niedziela wyznania wiary.

Życzył zebranym, aby credo przypominało o konieczności potwierdzania wiary codziennymi słowami i uczynkami. Zachęcił też pielgrzymów, by starali się w czasie pielgrzymki odpowiedzieć na pytanie o siłę swej wiary i dokonywane codzienne wybory.

Z Warszawy w drogę udała się tylko część liczącej około 200 osób pielgrzymki, pozostali dołączą do nich po drodze. Wśród żołnierzy i pracowników wojska są podchorążowie uczelni wojskowych a także weterani misji pokojowych.

Do Lourdes pielgrzymi przybędą w środę wieczorem. Wcześniej odwiedzą, m.in. Avinion. W piątek wezmą udział w ceremonii otwarcia 59. Międzynarodowej Pielgrzymki Wojskowej w Lourdes. W programie przewidziano również, m.in. nabożeństwo Drogi Krzyżowej oraz spotkanie z Polonią w miasteczku Idron, Mszę św. w miejscu objawień maryjnych, tzw. Grocie Massabielle, procesję maryjną z lampionami oraz Eucharystię w Bazylice pw. św. Piusa X z udziałem pielgrzymów z całego świata. Żołnierze odwiedzą także grób francuskiej poetki, filantropki i polonofilki Rosy Bailly w Pau. Do kraju wrócą 25 maja.

kos / Warszawa (KAI)

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama