Cała prawda o Kościele. Rola świeckich

Gośćmi Tematu Dnia byli o. Wiesław Dawidowski OSA, prowincjał augustianów i duszpasterz cudzoziemców i Piotr Wysocki, ekspert ds. komunikacji, którzy w rozmowie z Mateuszem Godkiem zastanawiali się nad tym, jaką rolę mają i powinni mieć świeccy w Kościele.

- Kiedyś się mówiło "kościół to my", czyli duchowni, a potem reszta wiernych świeckich. Zresztą ta struktura hierarchiczna tak funkcjonowała, stąd witało się ludzi w taki sposób: "czcigodni księża biskupi, prałaci, drogie siostry zakonne, a także ty Ludu Boży". Trochę ta retoryka odchodzi do annałów. To jest w ogóle pytanie o to, czym jest Kościół - mówił o. Dawidowski.

- Kościół nie jest punktem usługowym, do którego przychodzą ludzie, a ja nie jestem też inkasentem, który kasuje pieniądze za przyjęcie Komunii Świętej. To tak nie funkcjonuje. Jest wspólny wkład w pracę, w tworzenie Kościoła - dodawał.

Z kolei Piotr Wysocki stwierdził, że "tak jak pewnie znajdą się księża, którzy są takimi omnibusami, którzy nie są zainteresowani, by wierni się włączali i przeszkadzali w tym, co oni robią, tak są księża, którzy są przede wszystkim księżmi, a w drugiej kolejności budowniczymi, naukowcami".

- Dzisiaj dla świeckich wyzwaniem jest być w kościele, żeby nie traktować kościoła jako punktu usługowego (...) tylko tego, żeby się chcieć włączyć. Czy ja jestem parafianinem, który idzie do swojej parafii, a nie uprawiam churchingu? Czy jestem parafianinem, który tylko słucha, wrzuca lub nie na tacę i wychodzi, czy jestem parafianinem, który przekracza tę granicę? - podkreślał Wysocki.

O. Wiesław Dawidowski zaznaczył, że "nie mógłby prowadzić duszpasterstwa, gdyby nie świeccy".

- Ja nie wkraczam w ich kompetencje. Oczywiście są sytuacje, gdy muszę poprosić, ale to są sytuacje śladowe, czasami jestem hamulcowym. Z drugiej strony to jest też kwestia rozeznania tego, co mamy robić i za co jesteśmy odpowiedzialni - mówił duszpasterz osób anglojęzycznych.

Pytani, dlaczego często istnieje mur między świeckimi a duchownymi, mówili:'

- My jesteśmy naprawdę mało aktywni, jesteśmy skupieni, żeby się zamknąć w domu, w rodzinie, ale mamy kłopot z zaangażowaniem społecznym. Kościół na tle niezaangażowania, jest nieprawdopodobnie żywym organizmem - zaznaczył Piotr Wysocki.

Salve TV -  nowa chrześcijańska telewizja internetowa. Główną ideą Salve TV jest emisja programów informacyjnych, rozrywkowych i edukacyjnych - przyjemnych w formie i wartościowych w treści.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama