Bp Włodarczyk: Marsz dla Życia i Rodziny to manifestacja przywiązania do wartości

- Chcemy pokazać nasz entuzjazm dla wartości, jakimi są rodzina i życie - powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, w siedzibie koszalińskiego Domu Samotnej Matki 25 maja podczas konferencji prasowej dotyczącej Marszów dla Życia i Rodziny.

Na konferencji obecni byli także: Piotr Jedliński - prezydent Koszalina, Miłosz Janczewski - przedstawiciel Rycerzy Kolumba, którzy współorganizują wydarzenie, radny miejski oraz s. Danuta Gobosz ze Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej, reprezentująca Dom Samotnej Matki.

- Cieszę się, że przy organizacji marszu zawsze dobrze współpracowało się z władzami miasta. Dla nas to jest bardzo ważne, że w organizację tego wydarzenia włączają się nie tylko podmioty kościelne - powiedział bp Włodarczyk. - To ważne, że marsze nie mają podtekstu politycznego. W przeciwnym razie zgubilibyśmy ich ideę, czyli promowanie tradycji związanej z rodziną - dodał prezydent Piotr Jedliński.

Biskup i prezydent podkreślali pozytywny wymiar manifestacji: - Chcemy pokazać, z radością w sercu i na ustach, jak wielką wartość ma dla nas rodzina, która jest podstawową komórką społeczną i tworzy najlepszy klimat do wychowania człowieka - mówił biskup.

- Marsz jest doskonałą okazją, żeby pokazać się na ulicach miasta z całą rodziną - zachęcał prezydent, zaznaczając, że świętowanie nie może przesłaniać codziennej troski o rodzinę przez konkretne projekty pomagające w jej funkcjonowaniu, co jest też zadaniem samorządu.

Uczestnicy koszalińskiego marszu będą mogli wziąć udział w akcji "Pielucha dla malucha" na rzecz Domu Samotnej Matki. Można przynieść ze sobą pieluchy, lub inne produkty pomocne przy opiece nad małymi dziećmi, aby wesprzeć w ten sposób mamy mieszkające w DSM, ale także te, które do placówki Caritas zgłaszają się po pomoc z zewnątrz.

Mówiąc o kobietach mieszkających w DSM, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, nie zawsze z własnej winy, s. Danuta Gobosz stwierdziła: - Świadomość, że kogoś interesuje ich los, jest dla nich ważna. To wzmacnia w nich poczucie, że nie są same. Właśnie to wzmocnienie jest jednym z zadań, jakie sobie stawiamy w DSM.

W Koszalinie Marsz dla Życia i Rodziny odbędzie się 4 czerwca. Rozpocznie się Mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego o godz. 10.30. Eucharystii przewodniczyć będzie biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Włodarczyk. Po Eucharystii planowane jest wyjście marszu i przejście na Rynek Staromiejski.

Oprócz Koszalina, marsze w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej odbędą się jeszcze w Pile, Słupsku i w Szczecinku.

W Pile Marsz dla Życia i Rodziny rozpocznie się Mszą św. 28 maja o godz. 11.30 w kościele p.w. św. Antoniego. Eucharystii przewodniczyć będzie biskup diecezjalny Edward Dajczak. Wyjście marszu po Mszy św., a zakończenie na pl. Zwycięstwa, przy figurze św. Jana Pawła II.

W Słupsku Marsz dla Życia i Rodziny przejdzie 11 czerwca. Rozpocznie się Mszą św. o 13.00 w kościele św. Maksymiliana Kolbego, a po niej planowane jest wyjście marszu.

W Szczecinku Marsz dla Życia i Rodziny odbędzie się 18 czerwca. Wyjście o godz. 17.00 z kościoła p.w. Ducha Świętego i przejście do kościoła Mariackiego. Tam odbywać się będzie festyn parafialny.

xwp / Koszalin

« 1 »

reklama

reklama

reklama