Tarnobrzeg: obchody 35-lecia działalności na rzecz osób niepełnosprawnych

Jubileusz 35–lecia działalności obchodziło 25 maja Tarnobrzeskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Wśród wyróżnionych statuetkami za zaangażowanie się w pomoc osobom niepełnosprawnym był bp Krzysztof Nitkiewicz.

Uroczystość jubileuszową rozpoczęła Msza św. dziękczynna w kościele pw. Chrystusa Króla w Tarnobrzegu, której przewodniczył ks. Jan Biedroń, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W Tarnobrzeskim Domu Kultury odbyła się gala jubileuszowa, podczas której wręczono odznaczenia dla osób angażujących się w pomoc niepełnosprawnym.

Medale „Fideliter et Constanter” (Wiernie i Wytrwale) otrzymały panie: Barbara Zych, Teresa Huńka i Danuta Wójcikowska. Od samego początku były zaangażowane w działalność tarnobrzeskiego koła.

Pani Barbara Zych zaakcentowała, że każdy z nagrodzonych ma otwarte serce na rzecz osób, które pomocy potrzebują w sposób szczególny.

- To wyróżnienie obliguje, by robić więcej, bo wydaje mi się, że zrobiliśmy jeszcze za mało, być dać tym osobom odrobinę szczęścia i poczucia normalności – podkreślała laureatka.

Statuetkami zostali wyróżnieni m.in.: bp Krzysztof Nitkiewicz oraz ks. Adam Marek.

Ordynariusz zauważył, że chociaż największą zasługą tarnobrzeskiego koła jest bezpośrednia pomoc osobom dotkniętym niepełnosprawnością oraz ich rodzinom, ważne jest także kształtowanie społecznej wrażliwości na te problemy.

– Tego uczy nas Chrystus, który w imię miłości bliźniego przełamywał stereotypy i uprzedzenia. On nam przypomina, że każdy potrzebujący powinien stać się dla nas najważniejszym człowiekiem na świecie, którego mamy pokochać całym sercem. Podobne przesłanie płynie od rodziców, wolontariuszy i stowarzyszeń zaangażowanych w pomoc osobom niepełnosprawnym. Za to również jesteśmy wam wdzięczni – podkreślał bp Krzysztof Nitkiewicz.

Galę jubileuszową zwieńczył występ podopiecznych placówek pracujących z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, które zaprezentowały programy artystyczne.

Grupa mieszkańców Tarnobrzega, zakładając 35 lat temu Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, dostrzegła potrzebę otoczenia pomocą opiekuńczo-edukacyjną osób z niepełnosprawnością intelektualną. Podjęto wówczas działania na rzecz zorganizowania miejsca, gdzie ludzie ci mogliby się spotykać i otrzymać odpowiednie i fachowe wsparcie.

Zespół kierowany przez Zofię Trochimowicz-Warga rozpoczął organizowanie różnego rodzaju placówek, programów i usług dla niepełnosprawnych dzieci i dorosłych w zakresie kompleksowej, wielodyscyplinarnej rehabilitacji i terapii, edukacji, przygotowania do pracy, zatrudnienia, opieki mieszkaniowej, rekreacji oraz wspierania w samodzielności.

Podjęto działania na rzecz wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością intelektualną i prowadzenia ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym oraz wspieranie ich rodzin. W tę sferę działań dobroczynnych i charytatywnych zaangażowano władze samorządowe, instytucje społeczne i kościelne.

apis / Tarnobrzeg

« 1 »

reklama

reklama

reklama