Pożegnanie śp. ks. Jana Marcjana, budowniczego Domu Konferencji Episkopatu Polski

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Jana Marcjana odbędą się w poniedziałek 29 maja w południe. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele parafialnym św. Huberta w Zalesiu Górnym. Zmarły zostanie pochowany na cmentarzu parafialnym.

Ks. Jan Albert Marcjan, kapelan honorowy Jego Świątobliwości, kanonik honorowy Kapituły Wilanowskiej, budowniczy Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski zmarł w środę 24 maja w godzinach popołudniowych. Miał 86 lat. W tym roku obchodziłby 60-lecie kapłaństwa.

W załączonym materiale wideo publikujemy wspomnienia ks. Marcjana z czasów budowy Sekretariatu KEP.

***

Ks. Jan Albert Marcjan urodził się 8 kwietnia 1931 roku w Forges de Mezire we Francji. Święcenia kapłańskie przyjął 11 sierpnia 1957 roku z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. W latach 70. był nękany przez Służbę Bezpieczeństwa m.in. za otwieranie punktów katechetycznych. Pracował m.in. w parafiach: MB Królowej Polski w Aninie (1958-1959), MB Anielskiej w Radości (1959-1961) i św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Otwocku-Świdrze (1961-1963). Odznaczył się m.in. pracami związanymi z budową kościołów w czasach PRL. Na przełomie lat 70. i 80. został skierowany do nadzorowania prac związanych z budową budynku Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, który został oddany do użytku w 1982 roku.

W październiku 2012 roku ks. Marcjan uczestniczył w Dniu Otwartych Drzwi w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski zorganizowanym z okazji 30-lecia powstania budynku.

BPKEP/ episkopat.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama