"Artyści bezdomnym" - charytatywna aukcja Fundacji Kapucyńskiej

Książka od Krzysztofa Ziemca, koszulka i czapka z autografem Rafała Sonika, profesjonalny fartuch kucharski od Wojciecha Modesta Amaro, czy filmy od Janusza Gajosa - to jedne z wielu przedmiotów przekazanych na aukcję "Artyści bezdomnym".

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Kapucyńska na czele z aktorem Radosławem Pazurą, który zachęca do udziału w charytatywnej licytacji. Cel zbiórki to finansowe wsparcie budowy Kapucyńskiego Ośrodka Pomocy.

Budowa placówki pomocowej rozpoczęła się w styczniu br. Jak podkreślił Radosław Pazura, fundator Fundacji Kapucyńskiej, dotychczas udało się wybudować parter oraz pierwsze piętro budynku. - Potrzebujemy środków na wyposażenie całego budynku. Dziękujemy wszystkim darczyńcom, mamy już ponad 500 tysięcy złotych, ale nasze potrzeby są dużo, dużo większe. Potrzebujemy około trzech milionów złotych - przyznał aktor.

Najnowszym pomysłem na zbiórkę pieniędzy jest aukcja internetowa "Artyści bezdomnym", polegająca na licytacji przedmiotów przekazanych przez artystów oraz inne popularne osoby. Wśród ofiarowanych przedmiotów znalazły się m.in. koszulka i czapka z autografem Rafała Sonika, profesjonalny fartuch kucharski od Wojciecha Modesta Amaro, film "Zemsta" i "Żółty Szalik" od Janusza Gajosa, książka "IQuchnia" Anny Jurksztowicz czy płyta Pawła Domagały.

- Postanowiłem wesprzeć to dzieło i zaprosić wielu artystów, znanych ludzi, aby obdarowali nas swoimi przedmiotami w aukcji charytatywnej - podkreślił Pazura. - Chcemy pomagać w sposób kompleksowy, podarować nie tylko doraźną pomoc w postaci posiłków, ale zająć się również warstwą psychologiczną i duchową całego człowieka. Pomóc mu wyjść z kryzysu, z bezdomności, pomóc mu wrócić do społeczeństwa, do rodzin - znaczył artysta.

Swoją książkę pt. "Warto być dobrym" przekazał również Krzysztof Ziemiec. - To książka o tym jak warto pomagać innym, opisuję w niej tych, którzy oddają siebie innym, nie żądając niczego w zamian. Prosimy - podarujcie siebie innym, a oni na pewno was nie zawiodą - zachęca dziennikarz.

Jak tłumaczy fundator Fundacji Kapucyńskiej, aby wesprzeć akcję wystarczy wejść na Allegro, wpisać w pole wyszukiwania "artyści bezdomnym" i wybrać przedmiot licytacji. - I zaczynamy zabawę, prześcigajmy się w kwotach! - apeluje Radosław Pazura.

Akcja potrwa do 7 lipca. Jak zapewniają organizatorzy, przedmiotów wspierających charytatywną akcję będzie wciąż przybywać.

Na swojej stronie internetowej Fundacja Kapucyńska sprzedaje również różańce wykonane przez osoby bezdomne, można również kupić charytatywną cegiełkę w postaci miodowego mydełka "Nadzieja".

Ideą Kapucyńskiego Ośrodka Pomocy jest świadczenie kompleksowej pomocy ludziom bezdomnym i potrzebującym w oparciu o przyjazne środowisko wsparcia, istniejące wokół klasztoru Braci Kapucynów.

Ośrodek będzie świadczyć pomoc m.in. przez opiekę medyczną, wydawanie posiłków i odzieży. Oprócz tego obejmie pomoc socjalną i indywidualną np. wsparcie w uzyskaniu ubezpieczenia, zasiłku, lokalu socjalnego, asystowania osobom bezdomnym w procesie wychodzenia z bezdomności oraz pomoc psychoterapeutyczną, obejmującą warsztaty dla bezdomnych i grupową terapię małżeństw.

Kapucyński Ośrodek Pomocy zastąpi jadłodajnię, która funkcjonuje od 25 lat w XVII-wiecznych podziemiach kościoła Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. Miodowej.

Plan budynku zakłada powstanie kuchni dla wydawania 300 posiłków dziennie, z zapleczem i magazynami do gromadzenia żywności oraz jadłodajni na 90 miejsc dla spożywania posiłków, a także zaplecza socjalnego i psychoterapeutycznego.

By zrealizować projekt należy zebrać ok. 3 miliony złotych. Suma ta pozwoli wybudować ośrodek i wstępnie go wyposażyć, zarówno część kuchenno-jadalną jak i socjalno-terapeutyczną. Radosław Pazura przyznał, że termin otwarcia obiektu zależy od hojności darczyńców. - Mam nadzieję, że budynek stanie w przeciągu dwóch lat, ale to zależy od otwartości ludzkich serc i woli ludzi, którzy się w to dzieło angażują i zaangażują. Mam nadzieję, że ludzkie serca są piękne, czyste i otwarte, i że otworzą się również portfele - podkreślił Radosław Pazura.

Budowę Kapucyńskiego Ośrodka Pomocy może wspomóc każdy, np. przez oddanie 1 proc. podatku, przelew na konto, bądź zakupy w internetowym sklepie fundacji. Więcej informacji na ten temat, znajduje się na stronie internetowej www.fundacja-kapucynska.org.

Fundacja Kapucyńska została ustanowiona przez fundatora Radosława Pazurę we wrześniu 2010 r. Dzieło jest owocem działalności Braci Mniejszych Kapucynów, którzy od 20 lat prowadzą przyklasztorną jadłodajnię dla ubogich i bezdomnych w Warszawie przy ulicy Miodowej 13. Działalność charytatywna Braci Mniejszych Kapucynów nie ogranicza się jednak tylko do wydawania posiłków. Ludzie bezdomni mogą tu skorzystać z bogatej oferty przygotowanej dla nich przez Braci. Jej elementami są: pomoc psychologiczna, warsztaty socjoterapeutyczne, wspólnota duszpasterska, wsparcie duchowe.

ar / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama