„Telefon szkolny” nie ma wakacji

Koniec roku szkolnego dla wielu dzieci i rodziców nie zawsze jest czasem pożegnania z problemami szkolnymi czy przedszkolnymi.

Fundacja Rzecznik Praw Rodziców również w okresie wakacyjnym będzie prowadziła telefoniczną poradnię dla rodziców i nauczycieli.

Wszyscy rodzice pragną, aby ich dzieci rozwijały się i uczyły w przyjaznym i bezpiecznym środowisku. Nie jeden rodzic marzy o jak najlepszych wynikach swego dziecka w nauce. Niestety nie zawsze to się udaje. Zdarza się, ze w okresie wakacyjnym dziecko musi np. przystąpić do egzaminów poprawkowych. W tej sytuacji szczególnie ważna jest życzliwa komunikacja rodzice – szkoła, by dziecko nie miało poczucia przegranej. Niestety zdarzają się okoliczności, które z punktu widzenia rodzica wydają się być nierozwiązywalne. Wówczas warto skontaktować się z ekspertami Telefonu Szkolnego.

- Nasi eksperci są do dyspozycji rodziców i nauczycieli również w okresie wakacji. Dyżury podane są na stronie www.rzecznikrodzicow.pl.  Z naszego doświadczenia nie ma spraw, których nie da się rozwiązać – mówi Tomasz Elbanowski, prezes Fundacji.

Fundacja Rzecznik Praw Rodziców ma bogate doświadczenie w zakresie wsparcia rodziców dzieci szkolnych i przedszkolnych. – Telefon Szkolny prowadzimy już 5 lat – wspomina Elbanowski i dodaje - Sytuacja w polskich szkołach pozostawia wiele do życzenia. Jednym z problemów jest brak rzetelnej informacji o prawach rodziców oraz prawie oświatowym. Sam ostatnio próbowałem coś ustalić w kuratorium i po kilkunastu rozmowach z urzędnikami, którzy mówili np. "Nie wiem, nie jestem prawnikiem", uzyskałem odpowiedz dopiero od eksperta naszego „Telefonu Szkolnego”.

Zakres porad ekspertów „Telefonu szkolnego” to m.in.:

-  porady dot. przepisów prawa oświatowego;

-  porady dot. szkół i przedszkoli: np. rekrutacji, zapewnienia odpowiednich warunków w placówkach, organizacji pracy placówek;

- porady dot. możliwości wpływu rodziców na to, co dzieje się w szkole czy przedszkolu ich dziecka;

- porady psychologiczne dot. funkcjonowania dziecka w szkole czy przedszkolu;

- porady dot. metod nauczania oraz sposobów realizacji podstawy programowej;

- porady dot. współpracy rodziców z nauczycielem w celu zwiększenia efektywności nauczania;

- porady dot. dostępu do edukacji i realizacji specjalnych potrzeb edukacyjnych w placówkach oświatowych.

Dzwoniąc pod numer 22 6 999 100 można uzyskać wsparcie m.in. psychologa, eksperta ds. praktyki stosowania prawa oświatowego i praw rodziców w szkole, psychologa – specjalisty wspierającego rodziców uczniów niepełnosprawnych, metodyka nauczania, nauczyciela praktyka. Szczegóły: rzecznikrodzicow.pl/telefon-szkolny

źródło: Katarzyna Jakus (koordynator projektu)

« 1 »

reklama

reklama

reklama