Kraków: Międzynarodowe Forum Posługi Więziennej - PMC 17 Europe

W opactwie benedyktynów w Tyńcu w dniach 23-24 czerwca odbywa się pierwsze w Europie Forum Posługi Więziennej - PMC 17 Europe.

W wydarzeniu uczestniczą pracownicy służby więziennej, kapelani i wolontariusze zaangażowani w prowadzenie kursów Alpha wśród osadzonych. Uczestnicy rozmawiają o tym jak skutecznie posługiwać w więzieniu i w jaki sposób opiekować się byłymi więźniami.

Dziś,  drugim dniu spotkania, uczestnicy wezmą udział w szkoleniu przygotowującym do prowadzenia kursów.

Celem Forum Posługi Więziennej jest wymiana doświadczeń na temat posługi w więzieniu oraz wśród tych, którzy opuścili już jego mury. Do wspólnych refleksji zaproszono pracowników służby więziennej: dyrektorów jednostek, kierowników penitencjarnych oraz wychowawców oraz wolontariuszy, którzy posługują na co dzień w zakładach prowadząc projekty i przedsięwzięcia służące resocjalizacji.Inicjatorem spotkania jest Stowarzyszenie Alpha Polska, które popularyzuje i obejmuje pomocą prowadzonej wśród osadzonych. Kursy prowadzone przez stowarzyszenie to cykl interaktywnych spotkań, które są prowadzone w różnych miejscach, m.in. w więzieniach. W ich trakcie uczestnicy zastanawiają się nad sensem życia w perspektywie wiary chrześcijańskiej. Kursy Alpha narodziły się w Anglii a jednym z ich ambasadorów jest Bear Grylls, brytyjski podróżnik.W spotkaniu uczestniczą osoby zrzeszone w stowarzyszeniach Alpha z różnych krajów, m.in. z Holandii i Wielkiej Brytanii. W trakcie wydarzenia rozmawiają o tym jak skutecznie prowadzić proces resocjalizacji w więzieniu, by osadzeni po zakończeniu odbywanej kary sprawnie i skutecznie reintegrowali się ze społeczeństwem, jakich metod używać do ewangelizacji.

O polskim kontekście pracy z więźniami opowiadał ks. Adam Jabłoński, naczelny Kapelan Więziennictwa w Polsce posługujący zarówno osadzonym, jak i byłym więźniom, pomagając im w resocjalizacji. „Alpha to jest pewien sposób przekazywania wiary. Proponuje taki styl, który trafia do więźniów. Staramy się przekazywać, że to co Jezus mówił naprawdę działa” – wyjaśniał.

„Pytania, które stawiamy podczas spotkań z więźniami nie dotyczą tylko sfery religijnej, staramy się raczej pokazywać, że jest odpowiedź na ich życie. I że tą odpowiedzią jest Jezus. Alpha mówi: świat ma sens, życie ma sens i ty masz sens, ponieważ jest Jezus” - dodał ks. Jabłoński.

Z kolei o. Ryszard Stolarczyk, kapelan więzienny mówił o tym co kurs Alpha zmienia w więzieniu.

„Alpha wnosi inny świat, innych relacji, dzięki którym człowiek odnajduje się z drugim człowiekiem i z Bogiem” - mówił. „To, że do tego środowiska wchodzi wspólnota, która ma swój styl, swoje wartości to w pewnym momencie więźniowie zaczynają dostrzegać, że też mogą być jej uczestnikami. Na początku przyglądają się jak ona się modli, jak rozmawia” - dodał o. Stolarczyk. Wyjaśnił, że przychodząc do więzienia trzeba mieć coś do zaoferowania osadzonym, poświęcić swój czas i swoje zdolności.

Jak podkreślali uczestnicy wydarzenia w więzieniach, w których prowadzona jest Alpha odnotowano spadek wskaźnika recydywizmu z 70 do 17 proc. W Polsce Alpha prowadzona jest w 20 zakładach karnych różnego typu. W ubiegłym roku w spotkaniach prowadzonych przez Alpha w więzieniu wzięło udział 648 osadzonych.

PMC 17 Europe - Forum Posługi Więziennej to międzynarodowa konferencja poświęcona zagadnieniu służby wśród więźniów. Prison Ministry Conference macierzyście odbywa się w Londynie jako jedno z wydarzeń organizowanych przez Alpha International. Spotkanie w Tyńcu jest pierwszą europejską odsłoną takiej konferencji.led / Kraków

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama