Łopuszna: rodzina i przyjaciele wspominali ks. prof. Tischnera

Z udziałem rodziny oraz przyjaciół odbyły się 25 czerwca w Łopusznej uroczystości wspomnieniowe ks. prof. Józefa Tischnera. W tym roku mija 17 lat od śmierci autora "Etyki Solidarności".

Uroczystości jak zawsze rozpoczęły się na cmentarzu w Łopusznej, gdzie spoczywa ks. prof. Józef Tischner. Wokół jego mogiły zgromadziły się delegacje z pocztami sztandarowymi Związku Podhalan, strażaków i miejscowej szkoły. Do Łopusznej przyjechali reprezentanci Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”, które skupia blisko 40 placówek noszących imię księdza profesora, obecna będzie najbliższa rodzina, m.in. bracia Marian i Kazimierz.

Proboszcz parafii w Łopusznej ks. Kazimierz Foltyn poprowadził nad grobem zmarłego kapłana krótką modlitwę w jego intencji. Przygrywała także kapela regionalna, w gorczański las roznosiła się tak umiłowana przez ks. prof. Tischnera "nuta o ślebodzie".

Było też poetyckie wspomnienie księdza filozofa wypowiedziane przez jego przyjaciółkę Wandę Szado-Kudasikową. "Znów jesteśmy razem w góralskiej gromadzie, której mówiłeś": 'Chcieć ino potrzeba'. Czy chcieć umiemy? Nie wiemy już sami? Pospiesz nam pomocą z wysokiego nieba" - mówiła poetka.

Wanda Szado-Kudasikowa podkreśliła, że zawsze wszyscy czekali na mądre słowo księdza profesora. "Było dla nas światłem pośród ciemności. Pozwalało wierzyć, że człowiek jest bratem o sercu, w którym dobro gniazdo sobie mości" - wspominała artystka.

Z cmentarza uczestnicy spotkania przeszli do kościoła, gdzie rozpoczęła się Msza św. w intencji ks. Tischnera. Ostatnim zaś punktem w programie wspomnienia znanego mieszkańca Łopusznej były posiady w Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej. Na scenie wystąpił zespół „Młodzi Łopuśnianie” z przedstawieniem: „Na Matke Boskom Zielnom”. Była też projekcja programu telewizyjnego - „Godzina szczerości” z udziałem Księdza Profesora.

Józefa Kuchta z Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej podziękowała wszystkim za uczestnictwo w spotkaniu. Wśród nich byli bracia księdza profesora Marian i Kazimierz, przyjaciele z Krakowa i innych regionów Polski. Byli także przedstawiciele władz Związku Podhalan i członkowie organizacji ZP z Nowego Targu i Łopusznej.

Miłą niespodziankę dla wszystkich przygotowały gaździny z Koła Gospodyń Wiejskich w Łopusznej. Góralki poczęstowały gości regionalnymi potrawami.

Ks. Józef Tischner był filozofem, teologiem, publicystą, pisarzem, autorem prac poświęconych zagadnieniom istnienia człowieka i teorii wartości.

Urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Od 1980 r. był profesorem filozofii PAT w Krakowie i wykładowcą kilku innych krakowskich uczelni, a także stałym współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku”.

W 1981 r. został kapelanem „Solidarności”. W pierwszą niedzielę miesiąca w sierpniu każdego roku odprawiał dla górali słynne Msze św. niedaleko Turbacza. Nabożeństwa te gromadziły tysiące ludzi. Zmarł 28 czerwca 2000 r. w wieku 69 lat.

jg / Łopuszna


Zdjęcie: Józef Tischner - Grave, autor: Artur Nowacki, licencja: CC BY-SA 2.0

« 1 »

reklama

reklama

reklama