Łódź: zmarł abp Szymon - prawosławny arcybiskup łódzki i poznański

W wieku 80 lat zmarł dziś abp Szymon - prawosławny arcybiskup łódzki i poznański. Uroczystości pogrzebowe będą sprawowane 1 lipca w Katedralnej Cerkwi Świętego Aleksandra Newskiego w Łodzi.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę 1 lipca 2017 roku o godzinie 9:00. Ciało abp. Szymona spocznie na cmentarzu prawosławnym w Łodzi przy ul. Telefonicznej 4 (cmentarz na Dołach).

Arcybiskup Szymon (Romańczuk) urodził się 12 sierpnia 1936 we wsi Guszczewina koło Narewki. W 1955 ukończył liceum pedagogiczne w Bielsku Podlaskim i podjął studia filologiczne w Mińsku. Ukończył je obroną pracy poświęconej życiu i twórczości Elizy Orzeszkowej. W 1965 został przyjęty na II rok studiów na kierunku teologia prawosławna w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

1 lutego 1970 został kierownikiem Kancelarii Metropolity Warszawskiego i Całej Polski. 11 lutego 1970 złożył wieczyste śluby mnisze. Cztery dni później otrzymał święcenia diakońskie, zaś 22 lutego tego samego roku – kapłańskie. 21 września 1970 mianowany został inspektorem Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, w którym już od kilku lat był zatrudniony jako lektor języków obcych oraz wykładowca katechezy.

Rok później objął stanowisko przewodniczącego Komisji ds. Wydawnictw i Prasy przy Radzie Metropolitalnej. W okresie od 1971, jako przedstawiciel PAKP i członek delegacji, brał udział w licznych konferencjach teologicznych i spotkaniach międzykościelnych, krajowych i zagranicznych.

W 1973 podniesiony do godności ihumena, 20 listopada 1979 roku został powołany na biskupa, zaś 25 listopada 1979 podniesiony do godności archimandryty. 26 listopada 1979 w soborze św. Marii Magdaleny w Warszawie odbyła się jego chirotonia biskupia z tytułem biskupa lubelskiego, wikariusza diecezji warszawsko-bielskiej. 31 lipca 1981 decyzją Soboru Biskupów PAKP został przeniesiony na katedrę łódzką i poznańską. 8 czerwca 1993 duchowny podniesiony został do godności arcybiskupa.

xpk / Łódź


Zdjęcie: Arcybiskup Szymon (Romańczuk) autor: Roch Mściwój, CC BY-SA 3.0

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama