Akcja Charytatywna podczas 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa

Solidarni z Aleppo – dziś rozpoczęła się akcja charytatywna na rzecz mieszkańców Aleppo, która towarzyszyć będzie 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Krakowie (2-12 lipca).

Kwesta na rzecz mieszkańców Aleppo będzie przeprowadzona w Centrum Konferencyjnym ICE, podczas obrad 41. Sesji UNESCO oraz na terenie Krakowa w dniach 2-12 lipca. Przy kościele Mariackim od 6 lipca będzie działał namiot - punkt informacyjny, w którym będzie można nie tylko przekazać darowiznę, ale również dowiedzieć się więcej o potrzebach mieszkańców Aleppo.  

Pomóc można również wysyłając charytatywny SMS z hasłem SYRIA pod numer 72 052, koszt 2,46 z VAT.

W ramach akcji 9 lipca, o godz. 21:00 na Bulwarze Wołyńskim w Krakowie odbędzie się koncert „Solidarni z Aleppo”.

Wystąpią m.in.: Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Dariusz Malejonek, Halina Mlynkova, Marek Piekarczyk, Milo Kurtis, Ray Wilson.  

Pieniądze zebrane podczas akcji zostaną przekazane Caritas Polska, z przeznaczeniem na pomoc mieszkańcom Aleppo.

Akcja jest objęta Honorowym Patronatem Generalnego Konserwatora Zabytków - prof. Magdaleny Gawin. Organizatorem jest Caritas Polska.

Odbudowa Warszawy na liście UNESCO

Rekonstrukcja historycznego centrum Warszawy – Starego i Nowego Miasta oraz Traktu Królewskiego była przedsięwzięciem bez precedensu w historii.

W 1980 roku ten zbiorowy wysiłek mieszkańców stolicy, historyków sztuki oraz konserwatorów został doceniony przez Komitet Światowego Dziedzictwa – historyczne centrum Warszawy zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa.

Wydawało się, że rekonstrukcja zabytków Warszawy przeszła już do historii, nie przykuwa uwagi świata. Dzisiaj się to bardzo zmieniło, powodem jest zniszczenie miast - głównie Aleppo. Pytanie o to jak odbudować miasta po wojnie ponownie pojawiło się na forum UNESCO. Plany dotyczące przyszłej odbudowy Aleppo, spowodowały, że oczy UNESCO są powtórnie zwrócone na Warszawę. Polacy przeszli przez podobne doświadczenie całkowitego zniszczenia miasta i dlatego podzielimy się naszymi umiejętnościami i wiedzą dotyczącą odbudowy, tak by w przyszłości Aleppo, jak Warszawa, podniosło się z ruin. − powiedziała wiceminister kultury Magdalena Gawin.  Odbudowa starówki i całego miasta nie byłaby możliwa bez ogromnego zaangażowania wszystkich Polaków.


Warszawa – Aleppo

Historia Warszawy jest szczególnie istotna w dzisiejszych czasach. Dzisiaj, gdy trwa wojna w Syrii, Warszawa jest pozytywnym przesłaniem dla Aleppo, symbolem, że ruiny nie muszą oznaczać kresu miasta, ale są początkiem odbudowy, powrotu do normalnego życia.

Obecnie sytuacja w Aleppo jest dramatyczna. Wschodnia część Aleppo jest w ponad 80% zniszczona. Cały czas trwają ostrzały Aleppo zachodniego. Od dwóch lat w mieście nie ma prądu. Mieszkańcy kupują go za bardzo wysoką cenę z prywatnych generatorów ustawionych na chodnikach. Stać ich na dostęp do prądu w postaci jednej żarówki i skorzystania z pralki. Brakuje żywności, leków, dostępu do bieżącej wody. W bardzo trudnej sytuacji są małe dzieci, których rodziców nie stać na mleko, żywność, ciepłe ubrania. – powiedział Paweł Kęska, rzecznik prasowy Caritas Polska.

Caritas Polska jest instytucją charytatywną, której początki sięgają lat 20. XX wieku, reaktywowaną w 1990 r. po upadku komunizmu w Polsce. 

Prowadzi działania w Polsce i zagranicą: organizuje zbiórki funduszy, transporty humanitarne, udziela pomocy doraźnej i długofalowej, materialnej, psychologicznej, prawnej i finansowej osobom bezrobotnym, bezdomnym, chorym, starszym, dzieciom z rodzin ubogich, a także imigrantom i uchodźcom. Poza działalnością w Polsce pomaga m.in. w Syrii, Iraku, Libanie, Jordanii, Nepalu, na Ukrainie, Białorusi, Kazachstanie, na Sri Lance, w Ekwadorze, w Sudanie Południowym i w wielu innych miejscach. Na arenie międzynarodowej współpracuje z Caritas Internationalis i Caritas Europa.

W Syrii Caritas Polska pomaga od 2013 r., finansuje działanie szpitali, przekazuje paczki żywnościowe, leki, ubrania oraz pieniądze na prąd i wodę. Caritas Polska prowadzi aktualnie największy w Polsce społeczny projekt pomocy dla mieszkańców Aleppo wspierając długoterminowo 4200 mieszkających tam rodzin. Pomaga również syryjskim uchodźcom w Libanie i Jordanii. Do tej pory przekazano na ten cel ponad 8,5 mln zł. 

Organizator akcji: Caritas Polska

Honorowy Patronat prof. Magdaleny Gawin – Generalnego Konserwatora Zabytków

Partnerzy: 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. W. Pileckiego, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Kraków, Telewizja Polska.

Źródło: Biuro prasowe 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa, Narodowy Instytut Dziedzictwa

« 1 »

reklama

reklama

reklama