Szczecin: 600 km w rowerowej pielgrzymce na Jasna Górę

Rowerowy peleton wyjechał dziś ze Szczecina przed Cudowny Obraz na Jasną Górę. 250 osób na rowerach wiezie swoje intencje w 26. już pielgrzymce. Mają do przejechania 600 kilometrów. Najmłodszy rowerowy pątnik ma 7,5 roku, a najstarszy 77 lat.

- W tym roku jest poprawa tak, jakby papież ruszył młodzież w Krakowie w ubiegłym roku. Młodzi stanowią 40 procent całej pielgrzymki, czyli o 20 procent więcej niż w ubiegłym roku - mówi kierownik wyprawy Sebastian Świłpa. - Część z nas zakończy pielgrzymkę w Zakopanem. W ten sposób możemy powiedzieć, że nasza rowerowa pielgrzymka przejedzie od morza po Tatry - dodaje.

Pierwsi pątnicy wyruszyli już w sobotę ze Świnoujścia. Ci, którzy zaliczą całą trasę od morza do Tatr, będą mieli "w nogach" tysiąc kilometrów na rowerze.

"Jadę po raz pierwszy - przyznaje młody licealista ze Szczecina, który zdecydował się na wyjazd za namową mamy. - Na pewno to będzie ciekawa przygoda rowerowa. Oczekuję przeżyć duchowych, ale też bardzo lubię jeździć na rowerze" - przyznaje uczestnik pielgrzymki.

"Chciałabym, żeby przeżył przygodę, ale też chodzi o przeżycia duchowe i może chęć poznania nowych ludzi" – dodaje jego mama.

Niektórzy jadą po raz ósmy i wcale się nie znudzili. "Każda pielgrzymka jest inna. Jeżeli ktoś mówi, że jest nudna, to niech spróbuje pojechać" - mówi pielgrzym z wieloletnim stażem. I dodaje: "W tym roku jest dużo nowych twarzy. Może trafili na to, co powinni robić już wcześniej, czyli jeździć z nami na Jasną Górę".

Pielgrzymi spotkali się o 6 rano przed pomnikiem św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach, a potem uczestniczyli w mszy św. w szczecińskiej katedrze. Zaraz po niej wraz z biskupem pomocniczym archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Henrykiem Wejmanem ruszyli w trasę. Biskup ma towarzyszyć im na pierwszym odcinku.

Najmłodszy z uczestników ma 7,5 roku, a najstarszy 77 lat. Są pielgrzymi ze Szczecina, regionu, ale także z Gdańska, Częstochowy czy Koszalina. Na Jasną Górę dojadą 9 lipca.

pk / Szczecin

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama