Biłgoraj: Ogólnopolski Festiwal Piosenki Religijnej „Soli Deo”

Solista Mariusz Mądrzak z Zamościa oraz schola z parafii p.w. Chrystusa Króla w Biłgoraju, zostali wybrani najlepszymi wykonawcami 18. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej „Soli Deo” w Biłgoraju.

Festiwal odbył się 9 lipca br. Podczas Mszy na jego rozpoczęcie, bp Marian Rojek mówił na temat roli muzyki w życiu chrześcijanina. Zauważył, że taka forma kultury ma nie tylko spełniać funkcje rozrywki, ale przypomina o prawdach wiary. „Muzyka chrześcijańska powinna przynosić nam ukojenie na duchu i stawać się takim ulżeniem w dźwiganiu codziennych strapień. Niech piosenka religijna pomoże nam jeszcze bardziej oddać się Bogu” – powiedział biskup zamojsko-lubaczowski. 

W rozmowie z KAI dyrektor festiwalu ks. Marek Kuśmierczyk, mówił o idei przedsięwzięcia. „Głównym celu festiwalu jest promocja muzyki chrześcijańskiej. To dzięki niej można się wewnętrznie wzmocnić i usłyszeć w sobie głos Boży. Wykonywanie i słuchanie muzyki religijnej to także modlitwa” – tłumaczy kapłan.

O nagrodę „Granitowego Dawida” walczyli soliści i zespoły. Za najlepiej wykonany utwór podczas festiwalu została uznana piosenka „Dzielmy się wiarą” w wykonaniu Mariusza Mądrzaka z Zamościa, który został także wyróżniony przez słuchaczy Katolickiego Radia Zamość w plebiscycie na „najlepszego solistę”. W kategorii „najlepszy zespół” wygrała schola z parafii p.w. Chrystusa Króla w Biłgoraju prowadzona przez ks. Macieja Lewandowskiego.

Podczas Festiwalu „Soli Deo” odbyło się również podsumowanie diecezjalnej edycji akcji „Kilometry Caritas”. O wynikach zbiórki opowiedziała KAI Aneta Tryniecka, diecezjalny koordynator wolontariatu Caristas. „Wolontariuszom z 27 Szkolnych Kół Caritas udało się zebrać 25 636 zł, co pozwala ułożyć rząd złotówek o długości ponad 582 m. Najwięcej pieniędzy udało się uzbierać uczniom z Szarowoli, którzy 159 m co przekłada się na prawie 7 tys. złotych” – wyjaśnia pracownik Caritas.

Ostatnim wydarzeniem festiwalu był koncert poznańskiego zespołu „Siewcy Lednicy”, związanego z corocznymi Spotkaniami Młodych na Polach Lednickich.

dab / Biłgoraj

www.solideo.lbl.pl

« 1 »

reklama

reklama