Stalowa Wola: zajęcia edukacyjne dla niesłyszących w Muzeum JP2

W Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli będą prowadzone zajęcia edukacyjne dla osób niesłyszących. W tym celu tworzony jest specjalny wideo-przewodnik skierowany do ludzi posługujących się językiem migowym.

Wideo-przewodnik dla osób niesłyszących powstaje w ramach projektu „Muzealne Wid-Okó-Wki” realizowanego przez Stowarzyszenie Kulturalno-Sportowe Niesłyszących Surdostal w Stalowej Woli we współpracy z Muzeum Jana Pawła II oraz współfinansowanego z budżetu Gminy Stalowa Wola.

– Opracowywany wideo-przewodnik przełamie barierę, jaka istnieje między światem słyszących i światem głuchych. Chcemy w ten sposób umożliwić zwiedzanie muzeum przez osoby słabo słyszące i głuche – poinformował ks. Stanisław Gurba, dyrektor Muzeum Jan Pawła II.

Dyrektor podkreślił, że chociaż wideo-przewodnik kierowany jest przede wszystkim do osób posługujących się językiem migowym, to będą z niego mogły korzystać również osoby słyszące.

- Przewidujemy dodanie do filmów napisów i lektora. Jest to konieczne również ze względu na osoby słabo słyszące, które nie migają – dodaje dyrektor.

W najbliższym czasie przy niektórych obiektach muzealnych pojawią się kody QR, które umożliwią obejrzenie krótkiego filmu z informacjami o eksponacie.

W ramach projektu poprowadzone zostaną także zajęcia edukacyjne dla niesłyszących, aby przybliżyć im historię regionu opowiedzianą na ekspozycji muzealnej i zachęcić do samodzielnych poszukiwań i pogłębienia wiedzy o powstaniu Stalowej Woli oraz stalowowolskiego Kościoła i działalności społeczno-patriotycznej podziemnej „Solidarności”.

Muzeum Jana Pawła II zostało powołane do istnienia 4 listopada 2009 r. dekretem ordynariusza sandomierskiego. Uroczystego otwarcia i poświęcenia placówki dokonano 16 października 2010 r. w 32. rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II.

Podstawę kolekcji stanowią zbiory ks. prof. Wilhelma Gaja-Piotrowskiego, głównego pomysłodawcy muzeum.

Prace przy tworzeniu placówki powierzono wówczas stalowowolskiej parafii konkatedralnej p.w. Matki Bożej Królowej Polski oraz Muzeum Diecezjalnemu w Sandomierzu we współpracy z Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.

Apis / Stalowa Wola


Zdjęcie: Muzeum Jana Pawła II - sala okrągła autor: Stanisław Gurba, licencja: CC BY-SA 4.0

« 1 »

reklama

reklama

reklama