Skalbmierz: ponad sto osób wyruszyło dzisiaj na Małopolską Drogę św. Jakuba

Ze Skalbmierza do leżącej na Małopolskiej Drodze św. Jakuba Pałecznicy wyruszyło dzisiaj ponad sto osób, a by uczcić św. Jakuba Apostoła.

Pątnicy wyruszyli spod kolegiaty św. Jana Chrzciciela po porannej modlitwie o godz. 8:00 rano. Do przejścia mają 11 kilometrów. W czasie wędrówki jest wspólny śpiew, modlitwa oraz cisza i kontemplacja, charakterystyczne dla tej formy pielgrzymowania.

„Na zakończenie pielgrzymi uczestniczą we Mszy św. odpustowej w Pałecznicy i podejmowani są posiłkiem przez wójta Marcina Gawła” – informuje ks. Marian Fatyga, proboszcz w Skalbmierzu. Z jego inicjatywy parafianie ze Skalbmierza i goście, w mniejszych, większych grupach lub indywidualnie, już po raz dziesiąty czczą w ten sposób św. Jakuba.

Trasa Małopolskiej Drogi Św. Jakuba nawiązuje do średniowiecznego traktu handlowego, prowadzącego z doliny Wisły - od Sandomierza do Krakowa, a jej długość wynosi 206 km.

„Droga Św. Jakuba to jeden z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. Istniejący od ponad tysiąca lat szlak, na którym – jak pisał Goethe, rodziła się świadomość europejska, przebiega przez niemal całą Europę, kończąc się w katedrze w Santiago de Compostela przy grobie św. Jakuba Starszego Apostoła” – tłumaczy skalbmierski proboszcz.

Małopolska Droga św. Jakuba jest jednym z 18 odcinków, której długość w Polsce wynosi już 3,5 tys. km. Odcinek Małopolskiej Drogi został wyznaczony w latach 2008-2009. W ubiegłym roku szlakiem pielgrzymowało ponad 300 osób z różnych regionów świata w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Pielgrzymowanie szlakami św. Jakuba wpisuje się w wezwanie papieża Franciszka, które skierował do całego świata w pierwszym publicznym przemówieniu zaraz po zakończeniu konklawe: „A teraz zacznijmy ten wspólny szlak biskupa i ludu, ten szlak Kościoła Rzymu, pierwszego w miłości wśród wszystkich kościołów. Szlak braterstwa, miłości i wzajemnego zaufania”.

Ks. Marina Fatyga zachęca wszystkich do skorzystania z propozycji pielgrzymowania szlakiem Małopolskiej Drogi Św. Jakuba, który rozpoczyna się w Sandomierzu i dalej przez całą Europę prowadzi do Santiago de Compostela.

"Dla społeczności pielgrzymkowej Biuro Prasowe KEP utworzyło facebookowy fanpage i twitterowy hashtag #PolskaPielgrzymuje. Zamieszczać na nich można pielgrzymkowe filmy, zdjęcia, relacje i intencje. Najnowsze informacje z pielgrzymiego szlaku dostępne są również w serwisie specjalnym KAI www.pielgrzymki.ekai.pl" .

dziar / Skalbmierz

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama