Jasna Góra: intensywne przygotowania do 1. rocznicy papieskiej pielgrzymki

Na Jasnej Górze trwają intensywne przygotowania do pierwszej rocznicy pielgrzymki papieża Franciszka do częstochowskiej Madonny. 28 lipca na skronie Maryi i Dzieciątka nałożone zostaną nowe korony.

Nowe korony zostały pobłogosławione przez Ojca Świętego w maju w Rzymie. Fundatorami złotych diademów są wierni z sanktuarium Madonna di Capocolonna we Włoszech w diecezji Crotone. Wykonał je Michele Affidato, mistrz złotnictwa z Crotone.

Korony są repliką diademów, ofiarowanych przez papieża Klemensa XI trzysta lat temu w związku z pierwszą poza Rzymem koronacją Obrazu. W 1909 r. zostały one skradzione. Pomysł odwzorowania koron klementyńskich zrodził się w Jubileuszowym Roku jako jeden z darów ofiarowanych Maryi Królowej i dla podkreślenia szczególnego związku Jasnej Góry ze Stolicą Piotrową.

O. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów, odpowiedzialny za wydarzenia jubileuszowe podkreśla, że nowe korony na cudowny Obraz nie są czymś specjalnie zaplanowanym. - To zrządzenie Opatrzności, bo nie myśleliśmy o nowych diademach, ale pojawiły się okoliczności niezwykłe. Przybył pielgrzym z Włoch, złotnik, który wyszedł z inicjatywą złożenia daru dla Maryi, a ponieważ, jak zauważył kustosz zbiorów wotywnych na Jasnej Górze, nie ma w Sanktuarium śladów tych pierwszych koron ofiarowanych przez papieża Klemensa XI w 1717 r., więc pojawiła się myśl wykonania repliki – wyjaśnił o. Tabulski. Przypomniał, że „znak koron na Obrazie wciąż przypomina nam, że Maryja jest Matką Kościoła i Królową Polski i że wobec Niej składaliśmy specjalne śluby”. - Ona jest temu wierna, a my w tym pokoleniu, w którym żyjemy, chcemy na tę wierność odpowiadać i uświadamiać sobie do czego jesteśmy zobowiązani, przede wszystkim w wymiarze wewnętrznym - powiedział o. Definitor.

- Korony są dopełnieniem inicjatywy duszpasterskiej „Żywa Korona Maryi”, bo bardzo zależy nam na tym, byśmy życiem dopełnili koronacji. To wyraz naszego pokolenia, które chcemy tym bardziej traktować jako zobowiązanie do gotowości, by Ona królowała. To wyraz naszej gotowości bycia królewskim pokoleniem dzieci Bożych, które wciąż nawracają się – zauważył o. Tabulski.

Paulin podkreślił, że ofiarowanie koron przez papieża trzysta lat temu, kolejne dary papieży, np. Piusa X, Pawła VI, Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, są znakami potwierdzającymi szczególną więź Jasnej Góry ze Stolicą Apostolską. - To jest droga wierności, nieraz trudna, ale bezpieczna droga Jasnej Góry – powiedział o. Definitor.

Prezentacja nowych koron do cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej oraz spotkanie z ich twórcami i fundatorami odbędzie się na Jasnej Górze już w najbliższy czwartek, 27 lipca o godz. 18.00 w jasnogórskim Arsenale. Będzie to spotkanie przeznaczone dla dziennikarzy (akredytacje w Biurze Prasowym Jasnej Góry).

W konferencji prasowej w Arsenale udział wezmą: o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry; Michele Affidato, mistrz złotnictwa z Crotone oraz inni przedstawiciele włoskiej diecezji; o. Mariusz Tabulski, definitor Zakonu Paulinów, który dokona podsumowania dotychczasowych wydarzeń jubileuszowych i przedstawi program najbliższych inicjatyw.

Pielgrzymi będą mogli zobaczyć nowe korony już w piątek, 28 lipca. Uroczyste odsłonięcie Jasnogórskiej Ikony Królowej Polski ozdobionej repliką koron papieża Klemensa XI odbędzie się o godz. 6.00. Potem odprawiona zostanie Msza św. dziękczynna za pielgrzymkę papieża Franciszka do sanktuarium. Eucharystii przewodniczył będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, a homilię wygłosi o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Również w tym dniu zaplanowano uroczysty Apel Jasnogórski pod przewodnictwem pasterza archidiecezji częstochowskiej abpa Wacława Depo.

Papież Franciszek przybył na Jasną Górę 28 lipca ubiegłego roku. Pielgrzymka odbywała się na osobistą prośbę samego papieża, który w ten sposób wypełnił pragnienie Pawła VI, który w 1966 roku nie mógł przybyć na „Sacrum Poloniae Millennium”. Wizycie towarzyszyło hasło: „Razem z Maryją dziękujemy za 1050 lat chrztu Polski”.

Msza św. pod przewodnictwem Franciszka odprawiona na jasnogórskim szczycie była narodowym dziękczynieniem za chrzest Polski w 1050. rocznicę. W modlitwie uczestniczyli: prezydent RP Andrzej Duda, przedstawiciele rządu, zgromadzenia narodowego, biskupi z Polski i świata oraz ok. 400 tys. pielgrzymów.

Podczas audiencji podsumowującej pielgrzymkę do Polski papież wyznał, że „pod matczynym spojrzeniem Maryi można zrozumieć duchowy sens pielgrzymowania narodu polskiego, którego dzieje są nierozerwalnie związane z Krzyżem Chrystusa”. - Podczas podróży odwiedziłem także sanktuarium w Częstochowie - mówił Ojciec Święty. - Przed obrazem Matki Bożej otrzymałem dar spojrzenia Matki, która jest przede wszystkim Matką narodu polskiego, tego szlachetnego narodu, który wiele wycierpiał, a który dzięki mocy wiary i Jej macierzyńskiej ręki zawsze podnosił się na nowo. Tutaj dotyka się namacalnie wiary świętego wiernego ludu Boga, który strzeże nadziei poprzez próby; i strzeże także owej mądrości, która jest równowagą między tradycją a innowacją, między przeszłością a przyszłością. A Polska przypomina dziś całej Europie, że nie może być mowy o przyszłości kontynentu bez jego wartości założycielskich, których z kolei centrum stanowi chrześcijańska wizja człowieka. Wśród tych wartości znajduje się miłosierdzie, którego szczególnymi apostołami było dwoje wielkich dzieci ziemi polskiej: święta Faustyna Kowalska i święty Jan Paweł II”.

O pielgrzymce Ojca Świętego na Jasnej Górze przypominać będą dużych rozmiarów plansze umieszczone na Wałach. Trwają już ostatnie prace przed ich montażem. Będą na nich nie tylko zdjęcia papieża w Kaplicy Matki Bożej i na szczycie, ale również cytaty z jego modlitwy przed cudownym Obrazem, przemówienia i homilii, którą wypowiedział podczas Mszy św.

Obok wizerunku Bogarodzicy znajduje się złota róża, którą Ojciec Święty ofiarował dla sanktuarium. To dar zarezerwowany wyłącznie dla papieży, którzy tym starożytnym gestem wyrażają swą pobożność względem Dziewicy Maryi.

W Księdze Pamiątkowej Franciszek wpisał wtedy: „Prego en Madonna mi benedica, peccatore. Franciscus, 28.07.2016” - „Proszę, aby Matka Boża mi błogosławiła, grzesznikowi. Franciszek”.

it / Jasna Góra

« 1 »

reklama

reklama

reklama