ŚDM: Młodzi w Polsce przygotowują się do Panamy!

Iskra ŚDM nie gaśnie. Młodzi w Polsce przygotowują się do Panamy! - mówi Karolina Błażejczyk, koordynator sekcji ds. Promocji Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

Pamiętam bardzo dobrze wybuch radości, który przetoczył się po Campus Misericordiae, gdy papież Franciszek ogłosił, że kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2019 roku w Panamie. Wszyscy wokół albo podskakiwali wykrzykując entuzjastycznie „Panama, Panama” albo łapali za telefony, by jak najszybciej namierzyć na mapie ten egzotycznie brzmiący kraj. Gdy zakończyły się uroczystości i ludzie powoli wylewali się z sektorów, by ruszyć w pielgrzymkę powrotną do Krakowa, wraz z grupą, z którą spędzałam ostatnie godziny na Campus Misericodiae postanowiliśmy zaczekać, by w tłumie odnaleźć kolejnych gospodarzy ŚDM – Panamczyków. Udało się, zdjęcie zrobione, flagi wymienione, a w mojej głowie zrodziła się wtedy myśl – ciekawe jak to teraz będzie. Jak wśród polskiej młodzieży wyglądać będzie przygotowanie do tak dalekiej podróży, jakie będzie zainteresowanie. Wcześniejsze Światowe Dni Młodzieży, chociażby w Rio, były dla Polaków odbierane tylko z perspektywy gości, dziś po doświadczeniu Dni w Diecezjach i wydarzeń w Krakowie, niemal każdy z nas na Panamę patrzy przez pryzmat uczestnika, który wcześniej sam był gospodarzem.


Panama - idzie nowe

Szybko zrodził się w niektórych zew zwiadowcy. Najpierw Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM odwiedziło Amerykę Środkową, przywożąc całkiem sporo informacji dla polskich pielgrzymów. Jedną z nich była propozycja wyboru jednej z trzech diecezji panamskich, które w sposób szczególny oczekują na Polaków: Colón-Kuna Yala (miejsce dla 1500 Polaków), Chitré (500 miejsc) oraz Bocas del Toro (200 miejsc, które na ten moment rozeszły się jak świeże bułeczki). Bardzo ważnym owocem wyjazdu KBO było poznanie ks. Józefa Gwoździa SVD – jedynego polskiego misjonarza w Panamie oraz spotkanie z Komitetem Organizacyjnym ŚDM w Panamie.

Kolejnymi podróżnikami została delegacja Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej, która także jest już po wizycie w Panamie. Wiedzą, że czas Dni w Diecezji spędzą na malowniczym archipelagu Bocas del Toro. Zdjęciami i relacją z wyjazdu dzielili się z rówieśnikami na specjalnie utworzonym profilu w mediach społecznościowych. Owocem Światowych Dni Młodzieży w Wielkopolsce jest Paradiso 2017, czyli spotkanie młodych, które zjednoczyło rzesze młodych, stając się, jak piszą sami organizatorzy, przedsmakiem Panamy. W informacje o Panamie i ŚDM 2019 zostali także wyposażeni pielgrzymi idący na Jasną Górę. 16 września, we wspomnienie św. Stanisława Kostki, diecezjalne święto młodych zainauguruje cykl trzech uwielbień i rekolekcji skierowanych przede wszystkim do młodych zainteresowanych wyjazdem do Panamy. Przygotowaniem oprawy muzycznej spotkań zajmie się chór towarzyszący katechezom na Stadionie Cracovii podczas ŚDM w Krakowie.


Dzieje się! Iskra ŚDM nie gaśnie

Jeżeli o muzyce mowa, to nie sposób nie wspomnieć młodzieży z Diecezji Tarnowskiej. Młodzi z Limanowej przygotowują polską aranżację hymnu ŚDM Panama 2019 „Niech mi się stanie według słowa Twego”. Jednak muzyczne próby, to nie jedyne co ich jednoczy. Kontynuując dzieło powstałe przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie, spotykają się 3-4 razy w roku, w różnych częściach diecezji na tzw. Synajach, czyli diecezjalnych spotkaniach młodych, które gromadzą od 3 do 5 tysięcy ludzi. Najbliższe, wrześniowe spotkanie odbędzie się w Limanowej i będzie dotyczyło przede wszystkim obrania kierunku na Panamę. Podczas spotkań rozważane są orędzia papieża Franciszka, a jak podkreślają organizatorzy, ważnym elementem są też świadectwa młodych, którzy uczestniczyli w poprzednich ŚDM. Młodzież Diecezji Tarnowskiej jest silnie zjednoczona dzięki strukturze zachowanej po ŚDM w Krakowie. Zgodnie z jej założeniami skupia ona animatorów młodzieży: dekanalnych 86 osób (od września parafialnych 900 osób), których zadaniem jest animowanie duszpasterstwa oraz docieranie z wiadomościami bezpośrednio do swoich rówieśników. Jest to też ogromna pomoc przy zbieraniu przez duszpasterstwo młodzieży informacji dotyczących tematów, które zostaną poruszone podczas diecezjalnego synodu.

Wakacje są czasem kiedy nie ustaje modlitewna opieka nad dziełem Światowych Dni Młodzieży. Każdego 22. dnia miesiąca młodzi w całej Polsce modlą się dając wsparcie duchowe przygotowań do ŚDM, ale także budując jedność pomiędzy nami - pielgrzymami ŚDM z Polski.

Jednak najczęściej pojawiającym się w rozmowach terminem jest wrzesień. Większość księży i młodych, którzy będą organizować grupy, właśnie wtedy planuje ruszyć z bardzo konkretnymi spotkaniami przygotowującymi. Niektórzy jak choćby młodzież greckokatolicka z diecezji wrocławsko-gdańskiej ma już pierwsze spotkania za sobą. 22 kwietnia w Białym Borze młodzi dowiedzieli się w jaki sposób będzie można zgłosić się na wyjazd oraz jaki jest jego szacowany koszt. Zainteresowanie tematem jest duże, teraz czas na rozplanowanie akcji, które pomogą w zebraniu dofinansowania wyjazdu. Te ruszą wraz z rozpoczęciem roku szkolnego.

Jedną z możliwości pomocy dla młodych w całej Polsce, w zebraniu środków na dofinansowanie wyjazdu, jest program Bilet dla Brata 2.0. Jednym z wariantów będzie rozprowadzanie cegiełek, które za pośrednictwem diecezjalnych koordynatorów ŚDM lub diecezjalnych koordynatorów projektu BdB 2.0, trafią do polskich parafii i będą służyły wsparciu poszczególnych grup pielgrzymów.

Karolina Błażejczyk, Koordynator sekcji ds. Promocji Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao