Wyruszyła Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę

Z hasłem „Idźcie i głoście” wyruszyła 28 lipca Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę. Pątników żegnał i na drogę im błogosławił biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski.

Idźcie i głoście! Czy to jest rzeczywiście takie oczywiste i proste?” – pytał w kazaniu bp Wętkowski zachęcając pielgrzymów do głębszej refleksji nad pielgrzymkowym hasłem, a więc do postawienia sobie pytania o to, dokąd mamy iść i co w istocie mamy głosić. Odpowiedź – jak przypomniał – dają słowa Chrystusa wypowiedziane przed wniebowstąpieniem „Idźcie na cały świat…”.

„Co jest tym światem, oprócz jego wymiaru terytorialnego? Tym światem jesteśmy my sami, wszystkie zakamarki naszego życia, do których nie jesteśmy chętni wpuścić światło Bożego Słowa. Tym światem są ci wszyscy, z którymi żyjemy. I nie trzeba niekiedy wybierać się bardzo daleko. Wystarczy iść do drugiego pokoju, do koleżanek i kolegów, żeby znaleźć tam przestrzeń do głoszenia” – podkreślił biskup pomocniczy gnieźnieński dopowiadając, że rzeczywistość, w której żyjemy jest coraz bardziej obojętna, a często wręcz wroga wobec Boga. I ta tendencja będzie narastać, a to oznacza – dodał – że będzie dokąd „chodzić i głosić”.

I drugie pytanie – co mamy głosić? Najprostsza odpowiedź, jaka się nasuwa to – Chrystusa, Dobrą Nowinę, Pana Boga. W tak uproszczonym pojmowaniu – jak zauważył bp Wętkowski – tkwi jednak pewne niebezpieczeństwo. Nie chodzi bowiem tylko o działanie, które pozwoli nam czuć się dobrze z samymi sobą, o to, że zrobimy taką czy inną akcję albo coś dobrego w sensie charytatywnym. To są – jak tłumaczył – rzeczy piękne i szlachetne, ale nie są jeszcze głoszeniem Ewangelii. Aby dostrzec i zrozumieć, czym ono jest, trzeba iść do źródła, sięgnąć do słów Jezusa, a pierwszymi jakie wypowiedział rozpoczynając swoją publiczną działalność było wezwanie: „nawracajcie się”.

„Właściwe nawrócenie polega na tym, że człowiek odpowiada Bogu na Jego miłość, zbliża się do Niego i wówczas sam doskonale widzi, że jego życie wymaga korekty. Nie dlatego, że czeka go sąd czy kara, ale dlatego, że chce odpowiedzieć miłością na miłość. I taką prawdę mamy głosić – Boga, który jest miłością, który przychodzi do człowieka grzesznego z propozycją nowego życia” – mówił bp Wętkowski zachęcając na koniec, by pielgrzymi potraktowali drogę na Jasną Górę jako przygotowanie do takiej właśnie realizacji wezwania „Idźcie i głoście”.

Poranna Eucharystia w katedrze gnieźnieńskiej zgromadziła grupy regionalne – dawniej kolorowe, które powstały w ubiegłym roku z połączenia tych drugich. Jak tłumaczy nowy kierownik pielgrzymki i zarazem diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Wojciech Orzechowski, chodzi o uporządkowanie i wprowadzenie pewnej organizacyjnej spójności.

„W tym roku pielgrzymujemy w siedmiu grupach utworzonych w kluczu powołanych w ubiegłym roku rejonów duszpasterskich – gnieźnieńskiego, inowrocławskiego, wągrowieckiego i wrzesińskiego. Rezygnujemy z kolorowych chust, które dotąd charakteryzowały każdą z grup. Obok hasła i logo, w tym zewnętrznym wymiarze, towarzyszy nam znak wioseł nawiązujący do patrona naszej archidiecezji św. Wojciecha” – wyjaśnia ks. Orzechowski.

Wspomniane drewniane wiosła z wyciętym krzyżem przekazał bp Krzysztof Wętkowski każdemu z księży przewodników. Pod koniec Mszy św. pielgrzymi podziękowali też gromkimi oklaskami poprzedniemu kierownikowi PPAG ks. Piotrowi Szymkowiakowi.

W drodze pielgrzymi będą dziewięć dni. W programie i codziennych świadectwach zaakcentowane zostaną tegoroczne jubileusze: 300-lecia koronacji cudownego obrazu Jasnogórskiej Pani oraz 100-lecia objawień fatimskich. Pątnicy poznają zarówno ich treść, jak i bohaterów. Każdy otrzyma książkę o dzieciach z Fatimy. Codziennie będą się również modlić modlitwą jubileuszową, „Godzinkami” i modlitwą różańcową, do której odmawiania Matka Boża nawoływała w sposób szczególny, i o której św. Jan Paweł II powiedział, że jest wejściem do szkoły Maryi, uczeniem się od Matki Bożej, w jaki sposób dogłębnie i w całej pełni przeżywać wymagania wiary chrześcijańskiej.

Na Jasną Górę zdążają też z archidiecezji gnieźnieńskiej grupy promieniste, które idą własnymi, utartymi przez ponad półwiecze trasami, jednak z tym samym hasłem „Idźcie i głoście”. W tym roku jest ich dwanaście. Podobnie jak grupy regionalne wejdą na Jasną Górę w sobotę 5 sierpnia. Jak co roku, u celu, „promieniści” złożą niesione przez poszczególne grupy cząstki krzyża. W czasach PRL, gdy pielgrzymowanie było nielegalne, ten niesiony w cząstkach krzyż symbolizował jedność podążających różnymi drogami grup (stąd nazwa promieniste, bo jak promienie schodziły się u celu). Dziś jest on wyrazem jedności dwóch wciąż obecnych w archidiecezji gnieźnieńskiej tradycji pielgrzymkowych.

Pielgrzymów na jasnogórskim szczycie powita Prymas Polski abp Wojciech Polak. W święto Przemienienia Pańskiego 6 sierpnia metropolita gnieźnieński odprawi dla nich Mszę św. na zakończenie pielgrzymki. Wcześniej, na jasnogórskich wałach, pielgrzymi przejdą jeszcze jedną drogę – Drogę Krzyżową.

bgk / Gniezno

« 1 »

reklama

reklama

reklama