Beskid Mały: wyruszyła biegowa pielgrzymka Bielsko-Biała – Kalwaria Zebrzydowska

Dwanaścioro maratończyków wyruszyło 29 lipca rano z bielskiego Lipnika w biegowej pielgrzymce do sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Do pokonania mają 66 km.

Trasa prowadzi malowniczymi, ale niezwykle trudnymi szlakami Beskidu Małego, obfitującymi w strome wzniesienia i wyczerpujące przewyższenia.

Uczestnicy pielgrzymki – mieszkańcy Bielska-Białej i okolic z różnych grup biegowych – rozpoczęli swoje pierwsze tego typu przedsięwzięcie od cichej modlitwy w kościele pw. Narodzenia NMP w bielskim Lipniku. Specjalnego błogosławieństwa udzielił biegaczom proboszcz lipnickiej parafii ks. Jerzy Wojciechowski.

Sebastian Kohut z wapienickiej grupy biegowej przyznaje, że trasa pielgrzymki jest ciężka. Wyjaśnił, że zaczyna się od stromego podbiegu na Hrobaczą Łąkę. „Będziemy musieli też ostro zbiegać, by potem znowu wbiegać. Przed nami Żar, rezerwat przyrody Madahora, Leskowiec, Groń Jana Pawła II, zapora Świnna Poręba i Golgota w Bugaju” – zapowiada.

Iwona Karaim z „Wapienickiego Teamu” jest dobrej myśli. "To duży dystans, ale mam nadzieję, że wszystkim nam uda się go pokonać. Po 45 km będzie trochę lżej, bo zejdziemy na asfalt" – podkreśliła w rozmowie z KAI. Podobne nadzieje wyraziła inna biegaczka, Renata Ksepko.

Pomysłodawca przedsięwzięcia ks. Jacek Pędziwiatr – rzecznik kurii bielsko-żywieckiej i dyrektor radia diecezjalnego – podkreślił, że pielgrzymka biegowa do Kalwarii Zebrzydowskiej, będąca poważnym wyzwaniem fizycznym, to także okazja do refleksji i przeżycia duchowego. „Warto pomyśleć o intencjach, w jakich podjęliśmy te wysiłek, który też jest modlitwą” – podkreślił, zwracając uwagę, że pielgrzymka od kościoła Narodzenia NMP do sanktuarium kalwaryjskiego symbolicznie odzwierciedla całą drogę życiową Maryi.

W czasie biegowej pielgrzymki zaplanowano kilka przystanków na posiłek i nawodnienie.

Pielgrzymkę zakończy Msza św. w bazylice kalwaryjskiej. Wcześniej biegacze dotrą na Golgotę, będącej ostatnią stacją Dróżek Pana Jezusa. Uczestnicy zaopatrzeni są w pamiątkowe chusty. Na nadgarstkach mają różańce.

Dla społeczności pielgrzymkowej Biuro Prasowe KEP utworzyło facebookowy fanpage i twitterowy hashtag #PolskaPielgrzymuje. Zamieszczać na nich można pielgrzymkowe filmy, zdjęcia, relacje i intencje.

Najnowsze informacje z pielgrzymiego szlaku dostępne są również w serwisie specjalnym KAI: pielgrzymki.ekai.pl.

rk / Bielsko-Biała

« 1 »

reklama

reklama

reklama