Nowy Targ: pierwsza w Polsce tablica poświęcona kard. Franciszkowi Macharskiemu

Pierwszą w Polsce tablicę pamiątkową poświęconą zmarłemu rok temu wieloletniemu metropolicie krakowskiemu kard. Franciszkowi Macharskiemu poświęcono w niedzielę 6 sierpnia w parafii pw. NSPJ w Nowym Targu.

- Pragniemy utrwalić w sercach naszą pamięć o wybitnym pasterzu archidiecezji krakowskiej, który był jednocześnie wielkim przyjacielem naszej parafii, ale i całego regionu podhalańskiego - mówił ks. prałat Stanisław Strojek, proboszcz parafii NSPJ i zarazem dziekan nowotarski.

Ks. prałat Strojek poświęcił tablicę poświęconą kard. Franciszkowi Macharskiemu przed Mszą św. o godz. 10.30. W uroczystości wziął udział ks. prałat Andrzej Fryźlewicz, przez 33 lata osobisty sekretarz kard. Franciszka Macharskiego. Kapłan pochodzi z nowotarskiej parafii NSPJ.

"Cieszę się z tego znaku pamięci o kard. Franciszku, który pojawił się w naszej świątyni. On bardzo lubił przyjeżdżać do Nowego Targu. Uczestniczył aktywnie w życiu miasta, udzielał sakramentu bierzmowania młodzieży" - przypomniał ks. Fryźlewicz.

Osobisty sekretarz kard. Macharskiego przypomniał również, że hierarcha bardzo zaangażował się w przygotowanie wizyty papieża Jana Pawła II do Polski w 1979 r.

"Jeszcze wtedy byłem w seminarium, a kard. Franciszek powiedział, żebym się modlił, a on jedzie załatwiać co trzeba" - opowiadał ks. Fryźlewicz. "Ówczesny wojewoda nowosądecki za nic nie chciał się zgodzić na wizytę papieża w stolicy Podhala. Kard. Franciszek zdradził, że powiedział mu iż "prędzej mi kaktus na ręce wyrośnie, niż papież przyjedzie do Nowego Targu". Metropolita odpowiedział mu, że szkoda tak szlachetnej ręki" - wspominał.

Osobisty sekretarz kard. Franciszka Macharskiego przypomniał także, że kardynał udzielił sakramentu kapłaństwa około 1,5 tys. diakonom i erygował około 200 parafii.

Na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej kard. Franciszkowi Macharskiemu przyjechał do Nowego Targu jego bratanek Piotr Macharski. Obecni byli przedstawiciele samorządu, na czele z wicestarostą powiatu nowotarskiego Władysławem Tylką. W strojach regionalnych przybyła delegacja Związku Podhalan z nowotarskiego oddziału. Pod tablicą pamiątkową złożone zostały wiązanki kwiatów. Przybył także wieloletni burmistrz miasta Marek Fryźlewicz, brat ks. Fryźlewicza.

Tablicę pamiątkową z inicjatywy Akcji Katolickiej ufundowali ks. prałat Stanisław Strojek z duszpasterzami i wiernymi parafii NSPJ. Projekt i samą tablicę wykonał pochodzący z Nowego Targu artysta-rzeźbiarz - Michał Batkiewicz.

Kardynał Franciszek Macharski, metropolita krakowski w latach 1979-2005 wielokrotnie przy różnych okazjach odwiedzał Nowy Targ i parafię NSPJ. W 2000 roku podczas I Światowego Zjazdu Górali otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nowego Targu. Kard. Franciszek był zaprzyjaźniony z najbliższą rodziną swojego kapelana - ks. Andrzeja. Do dziś w archiwalnych zdjęciach rodzina kapłana przetrzymuje zdjęcia z niejednej wizyty kardynała w domu. Podczas jednej z nich hierarcha bawił się z małymi nowotarżanami, siedząc z nimi na dywanie.

jg / Nowy Targ

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama