Gniew: zakończył się największy w Polsce festiwal muzyki gospel

Wielkim koncertem finałowym, inspirowanym Światowymi Dniami Młodzieży, 13 sierpnia zakończył się w Gniewie XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Gospel 2017.

Impreza kulturalna jest jedynym w Polsce tego typu wydarzeniem. Tegoroczna edycja festiwalu nawiązywała do ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Wyrazem tego był niedzielny koncert finałowy "Credo in Misericoriam Dei" prowadzony przez Adama Sztabę z orkiestrą, solistami i uczestnikami trwających od środy w Gniewie warsztatów muzyki gospel.

Wśród wykonawców od piątku w ramach serii trzynastu koncertów w Gniewie i sąsiednich miejscowościach znaleźli się między innymi: Anna Serafińska, Wayne Ellington, Krzysztof Iwaneczko, Marek Bałata, Grzegorz Wilki i Adam Krylik a także chór i orkiestra symfoniczna Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku oraz Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. Wystąpili też znani na całym świecie muzycy gospel: Colin Wiliams & Gospel Celebrate & Holy Noiz i Wayne Ellington.

Tysiące widzów skorzystało z uczty muzycznej, przede wszystkim na dziedzińcu Zamku Gniewskiego. Ponad trzystu młodych uczestników wzięło udział w trzydniowych warsztatach muzycznych.

Od początku pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu jest ks. prałat dr Zdzisław Ossowski, na co dzień proboszcz w Osieku, gdzie przez długie lata odbywał się festiwal. Wydarzenie to od początku miało charakter ekumeniczny a w tym roku było inspirowane ŚDM w Krakowie. „W ubiegłym roku przekonaliśmy się podczas ŚDM, gdzie ludzie z różnych zakątków świata łączyli się na uwielbieniu modlitewnym Pana Boga, na śpiewie, że twarze uczestników były pełne uśmiechu i radości”, powiedział Radiu Głos ks. Ossowski. Kapłan dodał, że jest przekonany, iż trzeba pokazać, że religia „nie jest cierpiętnictwem, ale radością, gdyż ma Kogoś, czyli Boga wraz z Jego Prawdą i przesłaniem do człowieka”. Ks. Ossowski podkreślił, że przez tegoroczny festiwal w Gniewie „przedłużamy te piękne chwile w Krakowie i w diecezjach, które odwiedzili uczestnicy ŚDM, poprzez centralny koncert festiwalowy, który z tego powodu nazwaliśmy CREDO in Misericordiam Dei”.

Na zakończenie koncertu finałowego ks. Zdzisław Ossowski zapowiedział, że następna edycja festiwalu rozpocznie się 15 sierpnia 2018 roku.

ks.is / Gniew

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama