W sobotę 19 sierpnia na Jasną Górę dotarła Gliwicka Piesza Pielgrzymka

Po kilkudniowej wędrówce pielgrzymi dotarli dzisiaj na Jasną Górę. O godz. 15.00 uczestniczyli w Eucharystii.

Biskup Jan Kopiec przewodniczył dziś Mszy św. na Wałach o godz. 15.00. Pielgrzymom towarzyszył piękny śpiew scholi, którą przygotował i prowadził p. Leszek Sojka.

W homilii bp Jan mówił o niezwykłej atmosferze, która udziela się Kościołowi przy pielgrzymce na Jasną Górę. Podkreślał, że życie trzeba umieć tak ukształtować, jak życzy sobie tego Jezus Chrystus, według najpiękniejszych zasad, które Bóg do ludzi kieruje.

- Nosimy w sercu różnego rodzaju potrzeby. Wszyscy dzielimy się z Maryją, by to przedstawiła swojemu Synowi - mówił bp Jan. Podkreślił także, że kiedy stoi się na Jasnej Górze, na myśl przychodzą słowa z Listu św. Pawła do Galatów, które przypomniała dzisiejsza liturgia: "Gdy jednak nadeszła pełnia czasu, zesłał Bóg Syna swego, zrodzonego z niewiasty, zrodzonego pod Prawem".  Biskup Jan mówił o tym, aby widzieć tę pełnię czasu w każdej sytuacji, dla naszego dobra, by móc podejmować wysiłek mając do dyspozycji Dar, którym jest Jezus Chrystus. Dla pielgrzymów dziś takim czasem pełni mogło być to, co mogli ofiarować na Jasnej Górze.

Bp Ordynariusz podkreślił 300-lecie Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. Mówił, że to niezwykły dar być na Jasnej Górze w roku, w którym przeżywamy takie historyczne wydarzenie. Pielgrzymom życzył dużo radości i dużo dobra.

Na koniec odmówiono jubileuszową modlitwę na 300-lecie Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Wyrażono także wiele podziękowań. - Za to, że tu jesteście, za to, że pielgrzymowaliście serdeczne, serdeczne Bóg zapłać - wszystkim za wszystko - mówił ks. Plucik. Bp Jan Kopiec podziękował ks. Bernardowi Plucikowi za kierowanie pielgrzymką, ojcom paulinom i wszystkim pielgrzymom.

Zasadnicza część pielgrzymki rozpoczęła się 17 sierpnia, jednak pierwsza grupa ("promienista") wyszła już dzień wcześniej, 16 sierpnia. Kierownikiem pielgrzymki był ks. Bernard Plucik. Pielgrzymi przebyli łącznie 130 km (licząc od Kuźni Raciborskiej, czyli grupy pierwszej). W sumie szło 10 grup (1464 osoby). Dziś do modlitwy dołączyli także pielgrzymi duchowi. Biskupi, którzy towarzyszyli pielgrzymom to ks. Bp Ordynariusz Jan Kopiec i ks. Bp Senior Gerard Kusz. W pielgrzymce wzięło udział 33 księży (plus 3 w służbach) i 17 kleryków. W trasę wyruszyło także 7 sióstr zakonnych. W pielgrzymce wzięli udział nie tylko polscy pielgrzymi, ale i zagraniczni (12 pątników z Niemiec). Najmłodsi pielgrzymi, Rita oraz Norbert, mieli 5 miesięcy, najstarszy pielgrzym 85 lat.

Pielgrzymom towarzyszyło w drodze hasło "Idźcie i głoście".

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama