Jarosław: zakończył się 25. Międzynarodowy Festiwal „Pieśń naszych korzeni”

Osiem koncertów złożyło się na jubileuszowy 25. Festiwal Muzyki Dawnej „Pieśń naszych korzeni” w Jarosławiu. W tym roku tematem przewodnim była kontrreformacja.

Podczas festiwalu nie prowadzono dyskusji teologicznych, ale skupiono się na kulturowych, a szczególnie muzycznych, skutkach rozłamu sprzed 500 lat.

W programie jubileuszowej edycji znalazły się m.in.: „Reformationsmesse 1617” – rekonstrukcja mszy wykonanej w Dreźnie na stulecie Reformacji, oparta na polichóralnych dziełach Michaela Pretoriusa i Heinricha Schütza, czy katolicka msza „O Gloriosa Domina” Marcina Mielczewskiego, uzupełniona o monumentalny motet „Triumphalis Dies” tegoż, jak również o utwory innych kompozytorów środkowoeuropejskich (m. in. Adama Michny Z Otradowic) oraz ich włoskich nauczycieli.

Publiczność mogła także wysłuchać „Nieszporów Maryjnych” Diego Ortiza (1510–1570) hiszpańskiego kompozytora i teoretyka, który służył katolickim królom Hiszpanii oraz cykl mistycznych pieśni katolickich „Trutznachtigal” niemieckiego jezuity Friedricha Spee (+1637). Te metaforyczne pieśni zostały przełożone w roku 1665 na język czeski przez jezuitę Feliksa Kadlinskiego.

Cyklowi prezentacji koncertowych zwyczajowo towarzyszyły codzienne warsztaty, seminaria i liturgie.

Warsztat Chóru Festiwalowego poprowadził Marcin Armański, organista i organmistrz, rekonstruktor historycznych instrumentów klawiszowych.

Warsztat „Wojna piosenkowa z Marcinem Lutrem” prowadził czeski muzykolog i znawca śląskich kancjonałów Jan Kvapil wspólnie z Michaelem Pospíšilem.

Odbyły się także warsztaty śpiewu bizantyjsko-słowiańskiego. Zajęcia prowadził Andrij Szkrabiuk, znawca tradycji śpiewu ukraińsko-słowiańskiego i grecko-bizantyjskiego.

Jarosławski Festiwal Muzyki Dawnej odbywa się od 1993 r. Odbywa się zawsze w sierpniu. Nawiązuje do tradycji XVI i XVII-wiecznych jarmarków kupieckich i wielokulturowości miasta. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie „Muzyka Dawna w Jarosławiu”, które powstało 6 lutego 1995 r. W tym roku festiwal odbywał się przy współpracy z Urzędem Miasta Jarosławia i klasztorem ojców dominikanów.

pab / Jarosław

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao