Rozpoczyna się przyjmowanie zgłoszeń do Wolontariatu Syberyjskiego

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP przyjmuje zgłoszenia do udziału w Wolontariacie Syberyjskim - nowym projekcie, w ramach którego polscy wolontariusze rozpoczną służbę na Syberii.

- Warto wziąć udział w Wolontariacie Syberyjskim, żeby na rzeczywistość Syberii i Wschodu spojrzeć innymi oczyma. Nie tylko przez pryzmat martyrologii, ale też poprzez codzienne wyzwania ludzi, którzy tam żyją, wśród - mówi w rozmowie z KAI ks. Leszek Kryża, dyrektor biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP. Jak dodaje, Wolontariat Syberyjski to zaproszenie dla wszystkich, "którzy chcą poświęcić odrobinę czasu, sił zdrowia i talentu dla tych, którym przyszło żyć w innych warunkach". Wezmą oni udział w wolontariacie krótkoterminowym w lecie 2018 r.

Kandydaci do wolontariatu wezmą udział w 10-miesięcznym przygotowaniu, prowadzonym przez Pallotyński Wolontariat Misyjny "Salvatti". Spotkania będą się odbywały raz w miesiącu w podwarszawskim Ołtarzewie, wspólnie z formacją wolontariuszy przygotowujących się do wyjazdu na misje w ramach wolontariatu księży pallotynów.

Jak wyjaśnia ks. Kryża, pomysł Wolontariatu Syberyjskiego to także odpowiedź na duże potrzeby duchowe i materialne mieszkańców Syberii i posługujących wśród nich księży i sióstr zakonnych. "Podczas wyjazdów na Syberię i spotkań z tamtejszymi duszpasterzami zrodziła się idea, że miło by było, gdyby grupa młodzieży zdecydowała się na wolontariat polegający na wyjeździe na Syberię i pomocy w tamtejszych parafiach. Byłaby to okazja, żeby przenieść tam trochę naszej polskiej rzeczywistości i umocnić polskość w tych, którzy mają polskiej korzenie. To byłaby wspaniała sprawa: gdyby taka grupa polskiej młodzieży, zdolnej do poświęceń i wyrzeczeń, zdecydowała się na taką współpracę" - mówi dyrektor biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Chętni, którzy chcieliby wziąć udział w Wolontariacie Syberyjskim lub wspomóc przygotowanie i wyjazd wolontariuszy na Wschód, mogą zgłaszać się do Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP, pisząc na adres: wschod@misje.pl. Rejestracja wolontariuszy trwa do 25 września.

Wg danych Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP, na Syberii, wśród duchownych z różnych stron świata, pracuje obecnie ok. 300 księży i sióstr zakonnych pochodzących z Polski.

abd / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama