Jasna Góra: I Ogólnopolski Kongres Różańcowy

„Różaniec ratunkiem dla świata” – pod takim hasłem na Jasnej Górze trwa I Ogólnopolski Kongres Różańcowy.

Spotkanie ma na celu ukazanie żywotności i siły tej modlitwy oraz zaprezentowanie i zintegrowanie wspólnot różańcowych w Polsce. 

Zjazd wpisuje się w obchody jubileuszu 300-lecia koronacji jasnogórskiego Obrazu. Jest okazją do szczególnej modlitwy za misje i za przebywającego z wizytą w Kolumbii Papieża Franciszka.

Inaugurując kongres abp Wacław Depo, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Stowarzyszenia Żywy Różaniec, podkreślił, że „nasza bliskość z Maryją jest sprawdzianem naszej tożsamości katolika i Polaka. Nasza Ojczyzna jest bowiem wciąż w potrzebie i woła o wierność wobec Boga przeciwko wszelkiej dyktaturze czy izolowaniu nas wobec narodów Europy i świata”.

„Widzimy ogromną potrzebę i zainteresowanie modlitwą różańcową – zauważył krajowy sekretarz Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Ks. Maciej Będziński podkreśla wielką rolę różańca w ewangelizacji świata: „Widzimy i młodych ludzi, a także dzieci, które gromadzą się wokół modlitwy różańcowej. To nie tylko parafialne koła różańcowe osób starszych. To modlitwa w intencji misjonarzy, to modlitwa cierpiących, rodziców za dzieci, to modlitwa całych rodzin” – mówi ks. Będziński.

Wciąż powstają nowe wspólnoty różańcowe. Wielki rozwój przeżywa np. Apostolat Nowenny Pompejańskiej. Konieczna jest konsolidacja środowisk i kształcenie liderów. Kongres ma na celu także przypomnienie, że modlitwa różańcowa spleciona jest z historią Kościoła i naszego narodu oraz o tym, że dziś jest wielka potrzeba wołania na różańcu za Polskę i świat.

I. Tyras, Radio Jasna Góra/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama