Gniezno: finaliści konkursu „Tu powstała Polska” u Prymasa Polski

Finaliści III Ogólnopolskiego Konkursu „Tu powstała Polska”, dedykowanego w tym roku jubileuszowi 600-lecia prymasostwa, spotkali się dziś z abp. Wojciechem Polakiem i prymasami seniorami.

Kilkudniowy pobyt w Gnieźnie jest główną nagrodą dla zwycięskich drużyn.

Finaliści konkursu reprezentują szkoły podstawowe w Jordanowie (woj. małopolskie), Babach (woj. łódzkie), Sarnowie (woj. śląskie), Zgorzelcu (woj. dolnośląskie) oraz stowarzyszenie w Skaryszewie (woj. mazowieckie).

Do Gniezna przyjechali 13 września i pozostaną w mieście św. Wojciecha do soboty. W piątek gościli u Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, gdzie spotkali się także z jego poprzednikami: abp. seniorem Józefem Kowalczykiem i abp. seniorem Henrykiem Muszyńskim.

„Jesteście teraz specjalistami od bajek prymasa Ignacego Krasickiego” – chwalił uczniów abp Polak nawiązując do konkursowego zadania, jakim było przygotowanie i nagranie teatru lalek na podstawie jednej z bajek „księcia polskich poetów”. Pytał też dzieci, czy odwiedziły już grób abp. Krasickiego w katedrze gnieźnieńskiej, przypominając dalej krótko jego życie i okoliczności, w jakich prochy poety złożono w podziemiach gnieźnieńskiej bazyliki. Prymas przyznał również, że formuła konkursowa to doskonały sposób na zachęcenie młodych do sięgnięcia głębiej i lepszego poznania historii własnego kraju.

„Myślę, że dla wielu dzieci odkryciem było, że ten Ignacy Krasicki, którego bajki tyle razy czytały, był także księdzem, arcybiskupem gnieźnieńskim i Prymasem Polski, i że właśnie tutaj, w Gnieźnie, został pochowany. Wszystkiego tego dzieci dowiedziały się pracując nad swoimi teatrzykami, przygotowując własnoręcznie – jak słyszałem – scenografię, kostiumy i postaci. Połączyły więc zabawę z nauką, a to bardzo dobry sposób, by wiedzę przyswoić” – przyznał abp Wojciech Polak.

Uczniom inwencji twórczej gratulował też abp senior Henryk Muszyński, podkreślając żartobliwie, że są niezwykle ważni, tak ważni, że na spotkanie z nimi przyszło aż trzech arcybiskupów. Abp senior Józef Kowalczyk z kolei, przypominając o tym, że Ignacy Krasicki był nie tylko poetą, ale i arcybiskupem, wyraził radość, że dzieci o tej ważnej postaci w tak ciekawy sposób przypomniały.

O tym, jak inscenizacje powstały, mówili już sami uczniowie. Przedstawili też krótko swoje drużyny i szkoły. Jak zgodnie przyznali, praca nad przedstawieniami była przede wszystkim dobrą zabawą.

Konkurs zorganizowało Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Wzięły w nim udział szkoły z całej Polski. Do decydującego etapu zakwalifikowało się 19 drużyn. Najlepsze inscenizacje wybrali internauci. Głosowanie przeprowadzono na stronie www.kulturapiastowdladzieci.pl. Trwało od 11 do 28 maja. W sumie na wszystkie prace oddano 8,5 tys. głosów.

Konkurs wpisał się w trwające obchody 600-lecia prymasostwa w Polsce.

bgk / Gniezno

« 1 »

reklama

reklama

reklama