Uroczystości 78. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę

W niedzielę 17 września przypada 78. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Z tej okazji na placu apelowym Muzeum Katyńskiego biskup polowy Józef Guzdek odprawi Mszę św. w intencji Polaków zamordowanych na Wschodzie.

Z okazji 78. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę, na placu apelowym Muzeum Katyńskiego (Cytadela Warszawska, ul. Dymińskiego 13), biskup polowy Józef Guzdek odprawi o godz. 13:00 Mszę św. w intencji Polaków zamordowanych na Wschodzie.

Po południu o godz. 17:00 pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie (ul. Muranowska) odbędzie się apel pamięci i zostanie odmówiona modlitwa ekumeniczna.

***

Zachęcamy w tym dniu do odwiedzenia kaplicy katyńskiej znajdującej się po prawej stronie od wejścia głównego do katedry polowej Wojska Polskiego. Kaplica powstała w 2002 z inspiracji ówczesnego biskupa polowego WP gen. dyw. Sławoja Leszka Głódzia, jako upamiętnienie męczeństwa 21 857 obywateli RP – jeńców wojennych i więźniów, zamordowanych wiosną 1940 roku przez NKWD na mocy decyzji najwyższych władz państwowych Związku Sowieckiego. Kaplicę poświęcił – w obecności rodzin ofiar Zbrodni Katyńskiej – ówczesny prymas Polski kard. Józef Glemp.

W ołtarzu znajduje się wycięty w deseczce z obozowej pryczy z obozu w Kozielsku wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej, guziki od mundurów odnalezione w Katyniu, a także czaszka mjr. Ludwika Szymańskiego, jednej z ofiar zbrodni katyńskiej. Na ścianach kaplicy umieszczone zostały tabliczki z nazwiskami ofiar represji sowieckich, oficerów zamordowanych na Wschodzie i odnalezionych w dołach śmierci w Katyniu, Charkowie i Miednoje oraz pochodzących z tz. Ukraińskiej Listy Katyńskiej.

Źródło: episkopat.pl / ordynariat.wp.mil.pl


Zdjęcie: Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie autor: Adrian Grycuk, licencja: CC BY-SA 3.0 pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama