Kraków: Zacznij śpiewać na cześć Pana! Trwają zapisy do Szkoły Kantorów

Szkoła Kantorów to studium muzyki liturgicznej przygotowujące do posługi muzycznej w Kościele. Prowadzi je Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny w Krakowie.

Przez ostatnie sześć lat kurs odbywał się na dwóch poziomach: podstawowym i zaawansowanym, w tym roku organizatorzy zamierzają uruchomić także trzeci rok, najbardziej zaawansowany.

Szkoła przygotowuje osoby dopiero zaczynające przygodę ze śpiewem jak i te, które chcą rozwinąć swoje dotychczasowe umiejętności wokalne. Zajęcia w Szkole prowadzą znakomici i uznani muzycy kościelni: Marcin Wasilewski-Kruk czy Sławomir Witkowski, a także Anna Kubik, Anita Pyrek, Olga Trzebicka, Krzysztof Dobosz, a także ojcowie dominikanie: Dawid Kusz, Grzegorz Doniec i Tomasz Samulnik.

Studium kładzie nacisk na przekazywanie praktycznych umiejętności muzycznych - emisji głosu, nauki czytania nut, artykulacji, podstaw prowadzenia zespołów wokalnych - oraz wiedzy na temat liturgii i muzyki sakralnej. Pomaga poszerzyć i dobrać repertuar śpiewów liturgicznych, a także wzbogacić swoją wiedzę na temat zasad i przepisów liturgicznych ze szczególnym uwzględnieniem roli, jaką muzyka pełni w liturgii.

Szkoła Kantorów ma na celu wzmocnienie śpiewu wszystkich wiernych, a nie tylko solistów. Dlatego jej uczestnikami mogą być zarówno osoby już śpiewające, jak i te, które dopiero chcą się nauczyć śpiewać. Kantor bowiem może zarówno być członkiem chóru, jak i przewodzić śpiewowi zgromadzenia czy scholi, gregoriańskiej lub wielogłosowej. W większych ośrodkach kantor może również współpracować z organistą w ożywieniu i pielęgnowaniu lokalnej tradycji muzycznej. Zanim jednak ktokolwiek podejmie się tej roli, musi zacząć śpiewać.

Zapisy na rok akademicki 2017/2018 trwają we wrześniu i na początku października. Formularz zgłoszeniowy i szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.liturgia.dominikanie.pl. Po przesłaniu zgłoszenia na pierwszy rok, kandydaci zapraszani są na przesłuchanie.

W najbliższych dniach rusza także - wzorem lat poprzednich - kurs przygotowujący dorosłych do przyjęcia sakramentów chrztu, bierzmowania i eucharystii (dla nieochrzczonych) lub bierzmowania (dla już ochrzczonych). Kurs trwa od początku października do końca maja i obejmuje cotygodniowe spotkania w grupie, dwa wyjazdy weekendowe oraz niedzielne celebracje liturgiczne. Zapisy także odbywają się przez stronę internetową Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.

mw/FDOL

« 1 »

reklama

reklama

reklama