Katowice: 37. pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

W Katowicach odbyła się 37. pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Rozpoczęła się ona w Kościele Wotum Matki Kościoła Niepokalanej Jutrzenki Wolności.

Centralnym punktem była Eucharystia pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca.

- Parafrazując Ojca Świętego Jana Pawła II, można powiedzieć: „tu wszystko się zaczęło”. Bo to właśnie tutaj powstało dzieło Krucjaty Trzeźwości - powiedział we wstępie do Eucharystii ks. Marek Sędek. - Ale również ta pielgrzymka wpisuje się w 30. rocznicę śmierci Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Czujemy się dzisiaj jak wojsko Gedeona, które ma wciąż przed sobą niełatwe zadanie troski nie tylko o trzeźwość ale o nową kulturę, o to abyśmy stawali przed naszym Panem w wolności Dzieci Bożych - dodał.

- To tutaj nieopodal, gdzie dzisiaj znajdują się zabudowania „Gościa Niedzielnego” mieścił się barak, gdzie ks. Franciszek Blachnicki rozpoczynał swoją działalność - powiedział wprowadzając do modlitwy abp Wiktor Skworc.

W homilii metropolita katowicki pokazał niezwykłą siłę jaką miało dzieło Krucjaty Trzeźwości. - Przez trzy lata jej istnienia ponad 100 tys. dorosłych Polaków podjęło dar dobrowolnej abstynencji dla ratowania rodziny i społeczeństwa, ostatecznie Ojczyzny przed zalewem pijaństwa. Ówczesna władza zlikwidowała to dzieło w miesiącu trzeźwości, w sierpniu 1960 r. - powiedział.

- Dzieło Krucjaty Wyzwolenia Człowieka jest głęboko ewangelizacyjne i profilaktyczne zarazem; wszak Ewangelia uzdrawia i wyprowadza z uzależnień - mówił abp Skworc. Dodał, że mimo iż członkami KWC są przede wszystkim osoby należące do Ruchu Światło-Życie, to zaproszeni do tego dzieła są wszyscy ludzie dobrej woli, „zatroskani o wolność i moralność naszego społeczeństwa - Narodu”.

Hierarcha przypomniał, że ks. Blachnicki w podręczniku KWC napisał, „iż człowiek nie może odnaleźć się w pełni inaczej, jak tylko przez bezinteresowny dar z Siebie samego”. - Dzieło Krucjaty Wyzwolenia Człowieka od wielu lat ma wpływ na odnowę duchową i moralną naszego społeczeństwa i Narodu, poprzez modlitwę o wolność i trzeźwość, post - ofiarę własnej abstynencji, jałmużnę wyrażająca się w przebaczeniu ludziom uzależnionym krzywd, które nam zadali, stawiając jednak winowajcom jasne i czytelne granice - dodał.

37 pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka odbyła się w Katowicach. Jest to związane z 60. rocznicą powstania dzieła Krucjaty Wstrzemięźliwości, które miało miejsce właśnie w Katowicach. Eucharystię pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp Wiktora Skworca poprzedziło nabożeństwo w Kościele Wotum Matki Kościoła Niepokalanej Jutrzenki Wolności. Całość zakończył koncert zespołu „niemaGotu”.

ks. sk / Katowice

« 1 »

reklama

reklama

reklama