Trwa tydzień modlitwy za uchodźców „Umrzeć z nadziei”

Dziś przypada czwarta rocznica tragedii u wybrzeży Lampedusy, w wyniku której śmierć poniosło 359 osób. Do 8 października w całej Polsce trwa Tydzień modlitwy za uchodźców „Umrzeć z nadziei”.

W odpowiedzi na tragedię u wybrzeży Lampedusy zrodziła się idea korytarzy humanitarnych. „Potrzeba ciszy, żeby usłyszeć z daleka głos uchodźców. Modlitwa rodzi się z milczenia” – przypomina Wspólnota Sant’Egidio i zachęca do powierzenia Bogu wszystkich, którzy zginęli uciekając przed przemocą i wojną.

W czasie nabożeństw, które zaplanowano w kilkunastu miastach Polski, m in. w: Kielcach, Koszalinie, Warszawie, Gnieźnie, Krakowie, Poznaniu i Gdyni, wymieniane są imiona i krótkie historie osób, które w ostatnich miesiącach zginęły podczas prób wydostania się z miejsc ogarniętych wojną. Tak jak Syryjczycy Fayrouz i Amal wraz z 5-letnią Belal i 3-letnim Abdullahem, którzy zatonęli niedaleko wyspy Lesbos, próbując dostać się do Grecji; Sambou, Mary i Makan Dian z Mali, którzy – jak wielu uchodźców z krajów subsaharyjskich – zmarli na pustyni w Libii czy Talaat i Hardi, Irakijczycy zmarli z zimna po 48-godzinnej wędrówce wzdłuż granicy turecko-bułgarskiej. 

Uczestnicy liturgii modlą się też za wszystkich odbywających właśnie swoją podróż nadziei oraz tych, którzy już znaleźli schronienie w Europie. „Jesteśmy przekonani, że ta modlitwa jest wciąż bardzo potrzebna – uchodźcom i migrantom, ale także nam, żyjącym w bezpiecznym i bogatym świecie” – piszą organizatorzy wydarzenia.

Inicjatywa Tygodnia Modlitw za Uchodźców „Umrzeć z nadziei” jest odpowiedzią na apel papieża Franciszka, który w lipcu ubiegłego roku w Krakowie prosił o modlitwę w intencji uchodźców we wszystkich polskich parafiach.

Tydzień posiada rekomendację Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Jej przewodniczący, bp Krzysztof Zadarko poprowadzi modlitwę 4 października o godz. 19:00 w katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie. Ekumenicznej liturgii w warszawskiej katedrze św. Jana przewodniczył będzie tego samego dnia o godz. 20:00 kard. Kazimierz Nycz.

W liturgii wezmą udział duchowni innych Kościołów chrześcijańskich z Dyrektorem Polskiej Rady Ekumenicznej, ks. Grzegorzem Giemzą na czele. Krakowscy wierni będą modlić się pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia 6 października o godz. 20:15 w bazylice oo. dominikanów. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki poprowadzi z kolei nabożeństwo 8 października o godz. 16:00 w kościele św. Wojciecha w Poznaniu.


Poniżej pełna lista miast:

CHOJNICE – 2 października (poniedziałek) godz. 19:00, kaplica sióstr Franciszkanek, ul. Wysoka 13

KIELCE – 3 października (wtorek) godz. 18:30, kościół akademicki św. Jana Pawła II, ul. Wesoła 54

CHYNÓW – 4 października (środa) godz. 17:30, kościół p.w. św. Trójcy, ul. Główna 58

MARKOWICE – 4 października (środa) godz. 18.45, Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju, Markowice 5

KOSZALIN – 4 października (środa) godz. 19:00, katedra Niepokalanego Poczęcia NMP,

ul. Bolesława Chrobrego 7, przewodniczy bp Krzysztof Zadarko

WARSZAWA – 4 października (środa) godz. 20:00, archikatedra p.w. męczeństwa św. Jana Chrzciciela, ul. Świętojańska 8, przewodniczy kard. Kazimierz Nycz

CHOJNA – 6 października (piątek) godz. 18:00, kościół p.w. Świętej Trójcy, ul. Malarska 24

WIENIEC – 6 października (piątek) godz. 18:00, kościół p.w. Przemienienia Pańskiego, ul. Parkowa 58

GNIEZNO – 6 października (piątek) godz. 19:30, parafia św. Trójcy ul. Farna 6

KRAKÓW – 6 października (piątek), godz. 20:15, bazylika oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12, przewodniczy abp Grzegorz Ryś

GLIWICE – 7 października (sobota) godz. 17:00, kościół św. Bartłomieja, ul. Bernardyńska 1

POZNAŃ – 8 października (niedziela) godz. 16:00, kościół p.w. Św. Wojciecha, ul. Wzgórze św. Wojciecha 1, przewodniczy abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

GDYNIA – 8 października (niedziela) godz. 19:00, kościół św. Antoniego ojców franciszkanów, ul. Ujejskiego 40

Więcej informacji: facebook.com/Tydzień modlitwy za uchodźców

Sant'Egidio, tk / Warszawa


Zdjęcie: Lampedusa noborder autor: Sara Prestianni / noborder network, CC BY 2.0

« 1 »

reklama

reklama