Pogwizdów: cenne znaleziska w parafialnych pomieszczeniach

Srebrne korony z XVIII wieku do zabytkowego obrazu Matki Bożej, kaligrafowane XVIII-wieczne księgi, niemieckie protokoły przedślubne oraz łacińskie mszały odnaleziono w parafii w Pogwizdowie.

Podczas przygotowań przed jubileuszem 200. rocznicy poświęcenia kościoła św. Jana Nepomucena, odnalazły się srebrne korony z XVIII wieku do zabytkowego obrazu Matki Bożej, który wisi w świątyni w Pogwizdowie. Nie natrafiono na ślad szaty do tego wizerunku, więc parafianie zamówili nową, wzorowaną na starej sukienkę. Jej kształt odtworzyć można było dzięki przedwojennym zdjęciom. 

Proboszcz pogwizdowskiej parafii, ks. dr Karol Mozor, który zajmował się w swej pracy naukowej dziejami cieszyńskiego wikariatu generalnego austriackiej części diecezji wrocławskiej, podkreślił, że odnalezione podczas porządkowania parafialnych pomieszczeń kaligrafowane XVIII-wieczne księgi stanowią cenną pomoc dla historyków.

- Są to brakujące dokumenty z kancelarii parafialnej, które, według badaczy, miały zaginąć w czasie wojny i lat komunizmu. Okazuje się, że niemal w komplecie wszystkie się zachowały - powiedział proboszcz.

Księgi, spisywane do 1920 roku w języku niemieckim, zawierają też zapisy w języku polskim. - Wpisywano zawód rodziców, środowisko z jakiego się wywodzili, zaznaczano też czy było to dziecko panieńskie - tłumaczy proboszcz.

Duchowny chce wraz parafianami pozyskać sponsora do prac konserwacyjnych ksiąg z materiałami od 1785 do 1972 roku. Odkrycie dokumentów pomoże mieszkańcom Pogwizdowa i okolicznych wiosek poznać historię i losy swoich przodków.

Zanim natrafiono na pudła z dokumentami, na terenie parafii znaleziono też ponad 20 ornatów, manipularze, stuły oraz 6 kap przeznaczonych na różne okazje. Szaty liturgiczne już służą kapłanom.

26 października wierni w Pogwizdowie świętować będą 200. rocznicę poświęcenia swego kościoła. Uroczystościom rocznicowym przewodniczyć będzie bp Roman Pindel.

Parafia w Pogwizdowie została erygowana w 1844, jednak pierwszy kościół powstał tu w 1722 roku za sprawą jezuickiego misjonarza o. Leopolda Tempesa. Patronem świątyni został św. Jan Nepomucen, patron miejsc zagrożonych powodziami.

W 1784 roku Pogwizdów stał się lokalią, a niebawem rozpoczęła się budowa nowego kościoła, który został poświęcony w 1817 roku.

rk / Pogwizdów


Zdjęcie:  Pogwizdów Kościół Jana Nepomucena autor: D T G, licencja: CC BY 3.0

« 1 »

reklama

reklama

reklama