Dekret o heroiczności cnót ks. Pawła Smolikowskiego podpisany przez Papieża

Papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót ks. Pawła Smolikowskiego ze Zgromadzenia Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa (Zmartwychwstańcy).

Wśród 12 dekretów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych podpisanych 19 grudnia przez Ojca Świętego Franciszka znalazły się decyzje dotyczące dwóch Polaków. Obok kard. Stefana Wyszyńskiego Papież uznał heroiczność cnót ks. Pawła Smolikowskiego, zmartwychwstańca.

Ks. Paweł Smolikowski żył w latach 1849-1926. Był generałem zgromadzenia Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa, a także wielokrotnie mistrzem nowicjatu. Pracował z młodzieżą w Bułgarii, we Lwowie i Krakowie. Był m.in. rektorem Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie. Posługiwał też w sanktuarium w Mentorelli. To wybitny wychowawca, historyk, filozof i kierownik duchowy.

– Jest to wzór codziennego rozeznawania woli Bożej, wzór wychowywania do świadomego i mądrego kapłaństwa – mówił o postaci Sługi Bożego Pawła Smolikowskiego wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym ks. Artur Kardaś w Radiu Watykańskim.


Źródło: RV/BPKEP, episkopat.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama