Diecezja Gliwicka: nowi Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej

W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w kościele katedralnym Św. Ap. Piotra i Pawła w Gliwicach została odprawiona uroczysta Msza Święta, podczas której Biskup Gliwicki Jan Kopiec ustanowił 31 nowych Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej.

W homilii Biskup Jan Kopiec nawiązał do postawy Maryi, która jest niedościgłym wzorem posługi i służby - pojęć, które w dzisiejszym świecie są raczej niezbyt mile widziane i uważane za coś uwłaczającego człowiekowi. Dziś bowiem każdy raczej wolałby rządzić i odbierać należne hołdy, stąd tyle oporów przed postawą w której ktoś miałby dzielić się swoimi darami by ubogacić drugiego człowieka. 

Wiemy jednak, że w zamknięciu i szukaniu jedynie siebie i własnych korzyści jest coś nagannego i tak żyć nie powinniśmy. Dlatego właśnie dzisiejsza uroczystość ustanowienia Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej jest tak radosna, bowiem jest przykładem umiejętności dzielenia się dla ubogacenia innych. "Z ogromną estymą spoglądam zawsze na kandydatów do tego zadania." - podkreślił Biskup. "Jako wspólnota diecezjalna poczuwamy się do niezwykłej wdzięczności za taką umiejętność dzielenia się dobrem, które sami przyjęliście i ubogacania tymi wewnętrznymi darami, które potraficie przekazywać innym ludziom." Chodzi bowiem o to, aby w tym świecie być wzorem i świadkiem tego zaproszenia, które kieruje do nas Chrystus. 

"I tak jak w Domku Nazaretańskim wybrzmiały słowa "Nie bój się Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga" - podobnie można by powiedzieć o każdym z was", zwrócił się do kandydatów Biskup Kopiec. "Będziecie wezwani do współpracy z Bogiem tak jak Ona. Dzięki waszej zgodzie świat naszej diecezji będzie wzbogacony tą posługą, na którą tyle ludzi czeka - ludzi stęsknionych, których warunki życia nie pozwalają by w pełni uczestniczyć we wspólnocie ludzi wierzących."

Dodając otuchy kandydatom do posługi Szafarzy, Biskup Jan Kopiec powiedział: "Nie bójcie się. Łaska Pana naszego w Duchu Świętym będzie wam towarzyszyła. Będziecie własną wiarę wzmacniali. Będziecie dopuszczeni do tego, by Chrystusa nosić i nim obdarowywać innych. 'Oto ja służebnica Pańska' - w trakcie pięknego ceremoniału dopuszczenia was do tej posługi wypowiecie te same słowa. Bądźcie na tej drodze szczęśliwi i zawsze otwarci, a dobry Pan Bóg będzie z Wami."

Przypominając o jeszcze jednej dzisiejszej diecezjalnej uroczystości wyświęcenia diakona stałego w Parafii Matki Boskiej Kochawińskiej, Biskup Kopiec podkreślił, że obydwa wydarzenia są pięknym znakiem żywotności gliwickiego Kościoła diecezjalnego. "Z radością wręczę dekrety które są znakiem aprobaty Kościoła, ale też naszej nadziei, że będziecie dokładali starań, by dobrze wypełnić swoje funkcje."

W słowie podziękowań, przedstawiciel Szafarzy wyraził wielką wdzięczność za przewodniczenie Eucharystii i udzielone błogosławieństwo do pełnienia posługi Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej. "Składamy słowa podziękowania za posłanie nas do tak ważnej służby w Kościele gliwickim. Pragniemy z całego serca podziękować dobremu Bogu za powołanie nas do tej odpowiedzialnej misji." 

"Pragniemy nieść Chrystusa chorym, potrzebującym i samotnym, a swoją postawą świadczyć Miłość Ojca. Zapewniamy, że będziemy dbać o stały rozwój duchowy, abyśmy własnym życiem świadczyli o Chrystusie."

---

Szafarze odbyli spotkania w ramach kursu przygotowawczego, który się odbył na przełomie października i listopada br. w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Zabrzu Biskupicach. Przygotowanie do tej funkcji składało się z zajęć teoretycznych (kurs liturgiki oraz wybranych zagadnień pastoralnych) oraz praktycznych (ćwiczenia liturgiczne dotyczące wykonywania funkcji Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Świętej). W ostatnim dniu kursu kandydaci przeszli pomyślnie egzamin końcowy, który dał im przepustkę do przyjęcia funkcji Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Świętej.

Nowi Szafarze pochodzą z różnych środowisk naszej diecezji, reprezentują piętnaście różnych parafii, są zaangażowani w życie swoich parafii oraz cieszą się zaufaniem swoich duszpasterzy jak również Parafialnych Rad Duszpasterskich, które uczestniczą w opiniowaniu kandydatów do tej funkcji. W jedną z najbliższych niedziel nowo ustanowieni Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej zostaną przedstawieni w swoich wspólnotach parafialnych, a następnie podejmą swoje zadania.

Ks. Krystian Piechaczek 

Wydział Duszpasterski  Kurii Diecezjalnej  w Gliwicach 

« 1 »

reklama

reklama

reklama