Dla studentów, przedsiębiorców, rolników - rekolekcje adwentowe 2017

Rekolekcje dla dzieci, studentów, przedsiębiorców i rolników, nocne czuwania, Adwentowe Dni Skupienia oraz rekolekcje internetowe złożą się na tegoroczne przeżywanie adwentu w całej Polsce.

Liczne inicjatywy przygotowały diecezje oraz wspólnoty. W tym roku adwent rozpocznie się w niedzielę 3 grudnia.

Rekolekcje Adwentowe

Misjonarze Kombonianie organizują w dniach 1-3 grudnia w Krakowie rekolekcje adwentowe dla studentów i młodzieży pracującej. Tematem spotkania będzie "Trzy przyjścia Jezusa i bycie na nie gotowym". Zapisy na kombonianie@gmail.com. Na rekolekcje złożą się dwa intensywne dni modlitwy i osobistej refleksji. Każdego dnia będzie sprawowana Eucharystia.

Modlitwa, konferencje oraz wspólna zabawa czekają na uczestników rekolekcji organizowanych w diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Odbędą się one dla młodzieży szkół średnich w dniach 1-3 grudnia, a poprowadzi je ks. Piotr Spyra. Natomiast rekolekcje dla gimnazjalistów w dniach 8-10 grudnia poprowadzi ks. Zbigniew Szostak.

Więcej informacji i zapisy na stronie www.fmmlabunie.pl

Rekolekcje dla ludzi przedsiębiorczych będą z kolei w Sulejówku k. Warszawy w domu misyjnym Służebnic Ducha Świętego. W dniach 1-3 grudnia poprowadzi je o. Jacek Gniadek SVD. W programie rekolekcji są m.in. konferencje, Eucharystia, spowiedź, adoracja. Zapisy: m.duda@asbiro.pl

Rekolekcje w internecie

W tym roku już po raz dziesiąty będą internetowe rekolekcje organizowane przez Internetowy Dom Rekolekcyjny, który tworzą o. Grzegorz Ginter SJ, Anna Goliszek, Danuta Prot, Michał Kłosiński SJ, Aleksandra Jastrząb, Iwona Jagiełka, Maja Moller oraz Maria Druch.

Dzień rekolekcyjny będzie składał się z poranka, południa i wieczoru. Zadaniem na poranek będzie przeczytanie Słowa Bożego na dany dzień oraz krótkiego komentarza. Wtedy też na stronie Internetowego Domu Rekolekcyjnego pojawi się "Gwiazda", która ma prowadzić uczestnika rekolekcji przez cały dzień. W południe jest chwila na podsumowanie pierwszej połowy dnia i modlitwa. Wieczorem trzeba będzie spojrzeć na miniony dzień w kontekście wyznaczonej o poranku "Gwiazdy" oraz modlitwa.

Bracia z telewizji FranciszkanieTV po raz szósty przygotowują rekolekcje adwentowe, które będzie można oglądać w Internecie. Rekolekcje poprowadzi o. Leszek Łuczkanin. Oprócz niego w filmach pojawią się także m.in. o. Robert Zbierański, o. Robert Twardokus, o. Mateusz Stachowski. Tematem tegorocznych rekolekcji będzie modlitwa i związane z nią problemy. Pierwszy odcinek na początku adwentu.

Z kolei przez cały okres Adwentu i Bożego Narodzenia kanał Maskacjusz TV publikować będzie rozważania Ewangelii z tłumaczeniem na język migowy. Treść refleksji przygotowuje dominikanin, o. Wojciech Jędrzejewski OP w ramach cyklu Ewangeliarz OP. Kolejne odcinki ukazują się na YouTube.

Pojawienie się tłumaczenia Ewangeliarza na język migowy (PJM) jest rozszerzeniem dotychczasowej aktywności kanału w tej kwestii. Już od listopada 2016 r. cykl jest opatrywany napisami w języku polskim. Są one przygotowywane dla osób niesłyszących i słabo słyszących.

Publikacja odcinków „Ewangeliarza OP” z tłumaczeniem na język migowy rozpocznie się 1 grudnia i będzie kontynuowana przez okres Adwentu i Bożego Narodzenia.

Adwentowe Dni Skupienia

Na adwentowe skupienie weekendowe w dniach 8-10 grudnia na Jasną Górę zaprasza Ruch Czystych Serc. Do udziału w czuwaniu szczególnie zaproszeni są członkowie Ruchu i młodzież (16-33 lat), ale też sakramentalne małżeństwa (bez ograniczeń wiekowych). W programie skupienia na Jasnej Górze jest m.in. codzienna Msza Św. w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Zapisy: malgorzata.fajfer@milujciesie.org.pl.

Dzień skupienia dla katechetów będzie w Katowicach i Tychach 2 grudnia. Katecheci z Rybnika i Jastrzębia Zdroju spotkają się natomiast 9 grudnia. Podobne wydarzenie będzie dla nauczycieli i wychowawców w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu 17 grudnia. Natomiast 5 grudnia w Tychach będzie Adwentowy Dzień Skupienia dla Kapłanów przy ul. ks. Józefa Tischnera.

Swoje dni skupienia będą miały również organiści, psałterzyści oraz dyrygenci chórów i scholi. Organizuje je 2 grudnia o godz. 10.00 w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Legnickiej w Legnicy przy ul. Jana Pawła II nr 1 Referat Muzyki Kościelnej Legnickiej Kurii Biskupiej. Temat wykładu tegorocznego dnia skupienia: "„Czy miłujesz mnie więcej?” (J 21,15) Rozmiłowanie w Jezusie". Wykład prowadzić będzie ks. dr Bogusław Grzebień, dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Zielonej Górze.

Adwentowy Dzień Skupienia odbędzie się też dla kobiet i mężczyzn żyjących w związkach niesakramentalnych w Sandomierzu. Jego myślą przewodnią jest List do Rzymian 8,14 "Ci, których prowadzi Duch Boży są synami Bożymi." 9 grudnia o godz. 9.30 rekolekcje poprowadzi ks. Zbigniew Kata w Instytucie Teologicznym w Sandomierzu.

"Mała droga" – UFNOŚĆ" będzie hasłem przewodnim Adwentowego Dnia Skupienia, który odbędzie się na Karmelu w Sosnowcu. W programie są konferencje, adoracja Najświętszego Sakramentu, okazja do sakramentu pokuty i pojednania, czas na medytację Słowa Bożego oraz świadectwa. Zgłoszenie na adres fidelis.kdzj@gmail.com.

Z kolei II Adwentowy Dzień Skupienia dla chorych i niepełnosprawnych będzie w Szczecinie. 2 grudnia w kościele parafialnym pw. św. Jana Ewangelisty przy ul. Świętego Ducha 9, "u Ojców Pallotynów". W planie jest Msza święta oraz spotkanie.

Diecezja toruńska przygotowuje natomiast Adwentowy Dzień Skupienia dla rolników. Odbędzie się on w Brodnicy w Centrum Caritas o godz. 10.

Adwentowe akcje, katechezy i czuwania

„Przytul Mamę” to akcja sióstr Antonianek pracujących w Domu Samotnej Matki im. S. Leszczyńskiej w Łodzi. W tym roku rusza czwarta już edycja akcji. Jej celem jest wsparcie samotnych mam i ich dzieci z Domu Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej w Łodzi.

Akcję można wesprzeć poprzez modlitwę czyli duchowe "objęcie" jednej z mam przez okres adwentu. Można również na wigilię Bożego Narodzenia napisać do przydzielonej sobie mamy list, parę ciepłych słów, by wiedziała że nie jest sama oraz przygotować dla niej upominek. Do akcji można się zgłaszać na adres dsm@csr.org.pl.

W Krakowie w adwencie ruszy katecheza adwentowa dla dzieci "Ratunku - SMOG". Skrót oznacza: "Smutek, Marudzenie, Obrażona mina, Grymasy". Na katechezę zaproszeni są rodzice oraz dzieci. Poprowadzą ją ks. Łukasz Piórkowski, Dominik, Monika, Zosia Radziszowscy, Noemi Lejmel, Krakowscy Wodzireje oraz Matula Band Data. Katecheza odbędzie się 9 grudnia 2017 w godz. 10.00-12.00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie.

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ruszy kolejna edycja Adwentowych Czuwań Młodych. Do wspólnej modlitwy zaprasza bp Edward Dajczak. Czuwania zaczną się 8 grudnia w Złocieńcu w kościele pw. Wniebowzięcia NMP. W kolejnych dniach będą też w Świdwinie, Czarnych, Szczecinku, Słupsku i Pile. Koniec Adwentowych Czuwań Młodych przewidziano na 22 grudnia w kołobrzeskiej bazylice i 23 grudnia w koszalińskiej katedrze.

oprac. pgo / Warszawa

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao