Dziś Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

W trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia, zainicjowany w 1974 r. przez amerykańskiego dziennikarza Lynna Smitha. W tym roku przypada on 16 listopada.

Dzień ten został zatwierdzony przez Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem. Ma on zachęcić palaczy nie tylko do odstawienia papierosów w tym dniu, ale do całkowitego porzucenia nałogu. 

Akcja przyjęła się w wielu krajach na świecie, w tym w Polsce (od 1991).

W Watykanie już od 2002 r. obowiązuje zakaz palenia w pomieszczeniach publicznych. W ostatnich dniach Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, że Papież Franciszek zakazał od 2018 r. sprzedaży papierosów w Watykanie.

„Stolica Apostolska nie może mieć udziału w działalności, która niewątpliwe szkodzi ludzkiemu zdrowiu. Według Światowej Organizacji Zdrowia, co roku palenie jest przyczyną śmierci ponad 7 mln ludzi na całym świecie” – czytamy w watykańskim komunikacie.

Innym świętem mającym na celu zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia tytoniu jest ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) Dzień bez papierosa, obchodzony 31 maja.

Źródło: pl.wikipedia.org, Radio Watykańskie

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao