Eucharystia w 75 rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jana Machy

W 75 rocznicę męczeńskiej śmierci Sługi Bożego ks. Jana Machy metropolita katowicki abp Wiktor Skworc sprawował Eucharystię w kaplicy Aresztu Śledczego w Katowicach, gdzie w nocy z 2 na 3 grudnia został stracony ten 28-letni kapłan.

- Po czterech godzinach nastąpi moje stracenie… - Tak pisał sługa Boży ks. Jan Macha do swoich najbliższych w ostatnim liście. – Pogrzebu mi nie użyczą, ale urządźcie mi na cmentarzu cichy zakątek, żeby od czasu do czasu ktoś o mnie wspomniał i zmówił za mnie „Ojcze nasz” – kończy pismo do rodziców.

Podczas homilii abp Skworc zauważył, że „historia zbawienia spłata się z historią człowieka”. - Dokładnie 5 lat temu w I niedzielę Adwentu sprawowaliśmy tu Mszę św. w 70 rocznicę jego [ks. Machy – przyp. red.] śmierci. Wtedy spełnialiśmy jego prośbę wyrażoną w testamencie o wspomnienie go, o modlitwę Ojcze nasz. Dziś po 5 latach dominująca intencja naszej modlitwy jest zgoła inna: modlimy się o rychłą beatyfikację sługi Bożego ks. Jana Machy – mówił.

Metropolita katowicki poprosił także zebranych o modlitwę w intencji beatyfikacji ks. Jana. – Aby nasze prośby zostały pobłogosławione przez Boga, potrzebna jest nasz wytrwała modlitwa – mówił.

Podczas Eucharystii abp Skworc wyraził chęć ogłoszenia ks. Jana Machy patronem seminarium oraz śląskiego duchowieństwa. - Deklaracja księdza Arcybiskupa nie jest dla nas zaskoczeniem. Już wcześniej wspominał o swoich zamiarach, że chce go [ks. Jana Machę – przyp. red.] ogłosić patronem Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach – mówi ks. Marek Panek, rektor śląskiego seminarium. – Od ks. Jana śląscy księża mogą się nauczyć wierności i takiego dosłownego oddania życia za wiarę, za swoje przekonania – dodaje.

Na Eucharystii był także obecny Kazimierz Trojan, najstarszy siostrzeniec ks. Machy.

Ks. Jan Macha został stracony poprzez ścięcie na gilotynie 3 grudnia 1942 roku ok. godz. 0.15. Ciało zostało prawdopodobnie spalone w krematorium w Auschwitz. Wcześniej został aresztowany na dworcu w Katowicach 5 września 1941 roku. Głównym powodem aresztowania była działalność na rzecz rodzin oraz oskarżenie o zdradę stanu.

« 1 »

reklama

reklama

reklama