Festiwal Serc w Krakowie

Dziś, 6 listopada, w podziemiach krakowskiej Kurii przy ul. Franciszkańskiej 3, odbył się briefing prasowy, na którym przedstawione zostały szczegóły obchodów I Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej.

- To wydarzenie ma uczulić nas wszystkich - bez względu na wyznanie - na ludzi ubogich, często poukrywanych w społeczeństwie, którzy nieraz wstydzą się swego ubóstwa. Nie chodzi tylko o ludzi na Plantach czy w kanałach ciepłowniczych. Chodzi też o naszych sąsiadów, którzy się zadłużyli i stali się bezdomnymi - zapowiedział na konferencji prasowej ks. Dariusz Raś, koordynator obchodów Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej.

Archidiecezjalne obchody ustawionego przez papieża Franciszka Światowego Dnia Ubogich rozpoczną się już 12 listopada. Zainauguruje je Msza św. o godz. 20.00 w kościele św. Barbary, rozpoczynająca tym samym akcję modlitewną pod nazwą „Jerycho". Wierni będą modlić się tam od 12 do 18 listopada za całą archidiecezję, miasto i jego Nową Ewangelizację.

Duchowych wrażeń dostarczą również rekolekcje pod hasłem „Ubogi niech do mnie przyjdzie", organizowane w Bazylice Mariackiej od 16 do 19 listopada. Poprowadzi je ks. Mirosław Tosza i wspólnota Betlejem. Rekolekcje rozpoczną się w czwartek Mszą św. o godz. 18.30 pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego. Jak tłumaczy ks. Dariusz Raś, czas ten przeznaczony jest dla wszystkich krakowian - nie tylko do osób ubogich i tych, które na co dzień im pomagają. Ma on zwrócić szczególną uwagę na problem biedy ukrytej.

Jak dodaje s. Teresa Pawlak, albertynka i rzeczniczka Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej, postrzeganie tego czasu, jako święta ludzi bezdomnych nie jest do końca prawidłowe. Wyjaśnia więc, że ubóstwo to też dar, a ubogi to ktoś, kto stoi w prawdzie. - Bardzo często ubogi jest utożsamiany z biednym i ta bieda we współczesnym świecie ma różne oblicza. Twarz ubogiego może być naznaczona zarówno cierpieniem, bólem, chorobą, samotnością, a także uzależnieniem. My chcemy, żeby był to czas spotkania z drugim człowiekiem, bo przecież ubogi to nie tłum bezdomnych, tylko konkretny człowiek - tłumaczy.

Na zakończenie rekolekcji w niedzielę na Małym Rynku o godzinie 14.00 odbędzie się wspólny posiłek ubogacony programem artystycznym. Wydarzenie zakończy z kolei ekumeniczny koncert uwielbienia.

Od wtorku 14 listopada między godz. 10.00, a 20.00 na Małym Rynku działał będzie „Namiot Spotkań". Właśnie tam odbędzie się szereg warsztatów, występów i innych akcji organizowanych przez instytucje na co dzień wspierające potrzebujących. Jak jednak podkreślają organizatorzy wydarzenia, będzie to czas skupienia zwłaszcza na problemie ubóstwa, a nie na promocji własnej działalności. Stąd pomysł działań pod wspólnym szyldem. - Przyjęliśmy formułę no-logo, by wycofać emblematy instytucji i stworzyć coś razem. Światowe Dni Młodzieży były festiwalem młodych. Tutaj mamy festiwal serc - porównał ks. Raś.

Jak z kolei dodaje o. Jacek Dubel, gospodarz namiotu, w inicjatywie tej chodzi przede wszystkim o spotkanie. - Doświadczenie spotkania człowieka z drugim człowiekiem jest najważniejsze. Mogę być osobą, która ma zapewniony byt materialny, ale mogę jednocześnie doświadczać głębokiej biedy duchowej. W tym namiocie będę mógł natomiast spotkać kogoś, kto choć ma doświadczenie materialnego ubóstwa, może mieć w sobie wielkie bogactwo duchowe. To ma być obdarowywanie siebie nawzajem doświadczeniem spotkania z Jezusem Chrystusem - mówi.

Podkreśla to również s. Teresa Pawlak, która wyjaśnia, że największą biedą człowieka jest samotność. - Można kogoś umyć, ubrać i nakarmić, ale ważne jest to, żeby spotkać się na równi. To mają być przyjacielskie spotkania na różnych płaszczyznach - w sytuacjach codziennych, ale też kulturalnych, których te osoby na co dzień nie doświadczają, żeby im pokazać, że nie są gorsi oraz by tego święta ubogich nie musieli przeżywać jako bezdomni - wyjaśnia.

W „Namiocie Spotkań" będzie można uzyskać też wszelkie potrzebne informacje dotyczące pomocy psychologicznej, prawnej i opieki nad chorymi w domu. Do dyspozycji będzie również przewodnik, zawierający informacje nt. podstawowej pomocy osobom ubogim w Krakowie. Na wszystkich potrzebujących rozmowy lub spowiedzi w „Namiocie Spotkań" będą czekali kapłani.

Niemała gratka czeka również na wielbicieli kina. W poniedziałek 13 listopada w Auli bł. Jakuba w klasztorze o. franciszkanów odbędzie się pokaz filmu „Pogoda na jutro" oraz spotkanie z Jerzym Stuhrem, reżyserem. W środę kino przeniesie się na Mały Rynek, gdzie będzie można obejrzeć film „Anioł w Krakowie". Po pokazie z uczestnikami spotka się obsada filmu - reż. Artur Więcek, a także aktorzy - Tomasz Schimscheiner i Krzysztof Globisz. Ciąg dalszy filmowych atrakcji na Małym Rynku już w piątek. Wtedy też odbędzie się tam pokaz filmu „Brat naszego Boga", a po nim - spotkanie z reżyserem Krzysztofem Zanussim.

Szereg wartościowych inicjatyw czekał będzie na uczestników obchodów 1. Światowego Dnia Ubogich również w innych miejscach Krakowa. W Arcybractwie Miłosierdzia przy ul. Siennej 5 udzielane będą porady medyczne. Do dyspozycji będą również fryzjerzy i kosmetyczki.

Światowy Dzień Ubogich zagości też w krakowskich parafiach. 12 listopada w kościołach będzie można wysłuchać świadectw osób angażujących się w akcje charytatywne. O pomocy ubogim usłyszą również uczniowie szkół podczas specjalnych katechez i warsztatów współorganizowanych przez Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitarnej.

Organizatorzy Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej mają nadzieję, że troska o potrzebujących na stałe zakorzeni się w mentalności społeczeństwa. Pomóc w tym ma inicjatywa „Gość w dom, Bóg w dom", która rozpocznie się w niedzielę 19 listopada. Pomysłodawcy zachęcają wszystkich do otwarcia swoich domów dla potrzebujących sąsiadów i zaproszenia ich choćby na wspólny posiłek.

- Chcielibyśmy przez tych 6 tygodni, które pozostaną do Wigilii przygotować ludzkie serca, by nie było przy naszych wigilijnych stołach pustych miejsc. Oby zajęły je osoby potrzebujące, które zaprosimy do swoich domów. Chcemy kontynuować to otwieranie serc, by miłować nie tylko słowem, ale też czynem - zachęca o. Dubel.

Kontynuacją inicjatywy ma być także wspólne śniadanie wielkanocne, a później również w miarę możliwości - wakacyjne wyjazdy.

Ponadto w czasie obchodów święta ubogich jeszcze intensywniej będą działać punkty regularnie wspierające krakowskich potrzebujących. Caritas Archidiecezji Krakowskiej zachęca więc do udziału w znanej ogólnopolskiej akcji „Tytka charytatywna", polegającej na rozdaniu wiernym specjalnych toreb na żywność i zachęceniu do przyniesienia ich wypełnionych żywnością dla ubogich.

Ponadto od 12 listopada w tramwajach będzie wyświetlany krótki film, informujący o wydarzeniu i zachęcający do udziału w nim. 1. Światowy Dzień Ubogich zakończy się 19 listopada. Szczegółowy program obchodów na stronie sdu.malopolska.pl.

Paulina Smoroń | Archidiecezja Krakowska

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama