Katowice: konferencja w ramach podsumowania 500. rocznicy Reformacji

„Od konfliktu do komunii – wokół relacji międzywyznaniowych w Polsce” to tytuł konferencji podsumowującej obchody 500 lat Reformacji, zorganizowanej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego.

Tytuł konferencji nawiązuje do wspólnego dokumentu ogłoszonego przez teologów rzymskokatolickich i luterańskich w 2013 roku w Genewie i Watykanie.

– Idea tej konferencji zrodziła się w związki z obchodami 1050-lecia chrztu Polski. Kiedy to w Poznaniu odbyło się pierwsze spotkanie Komisji ds. Dialogu między Kościołem rzymskokatolickim, a kościołem ewangelickim. Wówczas to ustalono, że odbędzie się konferencja podsumowująca obchody 500 lat Reformacji. Wtedy ustalono datę 15 listopada, a ta data związana jest z tym, że w 1946 roku powstała Chrześcijańska Rada Ekumeniczna w Polsce – tłumaczy ks. Józef Budniak, jeden z organizatorów.

- Kilka dni temu dałem świadectwo o braterskich relacjach między naszymi Kościołami. Raz jeszcze chciałbym potwierdzić te nasze braterskie, życzliwe, dobre relacje, które są już budowane od dziesięcioleci – mówił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Abp Skworc stwierdził, że „fundamentalną prawdą jest wola naszego Pana – aby Jego uczniowie byli jedno; „aby świat uwierzył”. - To nas właśnie pociesza i pobudza do zjednoczenia z Jezusem, aby prosić Go natarczywie: „Daj nam dar jedności, aby świat uwierzył w moc Twego miłosierdzia”. To jest właśnie świadectwo, jakiego świat od nas oczekuje. Jako chrześcijanie będziemy wiarygodnym świadectwem miłosierdzia na tyle, na ile przebaczenie, pojednanie i współdziałanie będą między nami codziennym działaniem – dodał.

W konferencji wzięli także udział przedstawiciele biskupów uczestniczący w 36. Ekumenicznym Spotkaniu Biskupów związanych z ruchem Focolari. Jego obradom przewodniczy kard. Francis X. Kriengsak Kovithavanij. Kardynał nawiązał do ideału jedności, który przedstawia Chrystus. Życzył również wszystkim wielu dobrych owoców rozpoczynającej się konferencji.

Głos zabrał również bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce oraz prezes Polskiej Rady Ekumenicznej. Mówiąc o ekumenizmie zwrócił uwagę, że „musi on zawsze polegać na otwartości”. - Otwartości umysły, otwartości horyzontów i otwartości na drugiego człowieka – powiedział. Przypomniał także zebranym, że istotą ekumenizmu są wzajemne relacje. – Na tej płaszczyźnie muszą być spotkania. Spotkania z drugim człowiekiem. Na Śląsku jest dobry klimat polegający na tym, że prawie każdy Ślązak ma w swojej rodzinie kogoś z kościoła rzymskokatolickiego i kogoś z kościoła ewangelickiego. Ludzie dobrze się znają i nawiązują do bezpośrednich tradycji, które są w rodzinach – powiedział.

Konferencja została podzielona na trzy części w trakcie których prelegenci skupili się wokół spojrzenia na ks. dr Marcina Lutra we współczesnym ujęciu, podjęli refleksję nad historycznymi próbami zjednoczeniowym w Polsce oraz rozmawiali na temat współczesnej drogi do jedności.

Podczas dyskusji pojawiły się głosy troski mówiące o zaangażowaniu w sprawy ekumenizmu wielu środowisk. - Ekumenizm jest imperatywem chrześcijanina – powiedział w czasie konferencji bp Marian Niemiec, zwierzchnik diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Bp Krzysztof Nitkiewicz, Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu mówił natomiast, że może pojawić się niebezpieczeństwo rozumienia ekumenizmu jako savoir vivre. – Zastanawiamy się jak się odezwać, co zrobić, żeby się wzajemnie nie obrazić, ale potrzebujemy kolejnych kroków – powiedział.

W tym kontekście głos zabrał bp Adrian Korczago z diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, stwierdzając, że "dopiero w trakcie wspólnej pracy poznajemy się lepiej”. - Wtedy możemy się poznawać. Wtedy możemy się zmagać ze sobą. I wtedy poprzez współpracę rodzą się konkretne owoce – mówił.

W konferencji wziął także udział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Był także obecny bp Christian Krauze, były Prezydent Światowej Federacji Luterańskiej oraz bp Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej, a takze bp Krzysztof Nitkiewicz, Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu.

ks.sk / Katowice

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao