Marek Kamiński: Chroni mnie Opatrzność Boża

Gościem Tematu Dnia był Marek Kamiński, podróżnik, polarnik, który w rozmowie z Ewą Pietrzak opowiedział o tym, co jest dla niego najważniejsze.

- Zdobycie Biegunów i pisanie książek dla dzieci to w moim przypadku podążanie własną drogą i intuicją. Ta intuicja zaprowadziła mnie na Biegun, ale też jako  młody człowiek przeżyłem przygodę w Meksyku, część z nich pokrywa się z przygodami Marka (bohatera najnowszej książki Marka Kamińskiego - przyp. red) - mówił Marek Kamiński.

- Tytułowy bohater zdobywa taki sam biegun jak ja zdobyłem Biegun Północny, to znaczy przeżywa przemianę. Wydaje mi się, że w podróży jest nie tyle ważne zaliczenie miejsc, odwiedzenie Meksyku, czy Bieguna, ale ważniejsze jest to, co dzieje się z naszym wnętrzem, jakie zmiany w nas zachodzą, na ile bardziej rozumiemy świat - dodawał.

Jak podkreślał, "fakt, że moje dzieci chciały dalej słuchać tych opowieści na dobranoc, to była dla mnie najwyższa forma gratulacji".

- Gdyby nie Opatrzność, nie opieka Pana Boga, tobym z tych spotkań nie wyszedł cało. Ważne jest, by usłyszeć ten głos Pana Boga w nas, to znaczy usłyszeć tę cząstkę, która jest większa niż nasze ego. Kiedy podążamy za tym głosem, to łatwiej o tę opiekę. To sprawa również zaufania, akceptacji, wdzięczności za to co jest - tłumaczył Marek Kamiński.

Pytany, co zrobić żeby przejść od "bieguna rozumu do bieguna wiary":

- Często poznajemy tylko i wyłącznie zewnętrzny świat, a w ogóle nie znamy siebie. Droga od bieguna rozumu do bieguna wiary zaczyna się w nas, od tego że zaczynamy poznawać kim jesteśmy i po co jesteśmy na tym świecie - mówił.

- Poznać siebie to zrozumieć co jest dla nas wartością w życiu, co jest sensem naszego życia - dodawał.

Jak podkreślał, "życie składa się z chwil, każda chwila jest ważna."

- Jeżeli będziemy oczekiwać tylko na osiągnięcie celu, to będziemy żyli tylko przyszłością. Najważniejsze żebyśmy byli tu i teraz. To jest takie prawdziwe istnienie - podsumował podróżnik.

źródło: Karolina Zaremba, Salve TV - Chrześcijańska Telewizja Internetowa Diecezji Warszawsko-Praskiej

« 1 »

reklama

reklama

reklama