Polacy misjonarze pracują w stu krajach świata

Na misjach posługuje obecnie 2032 Polaków; w większości są to osoby zakonne - wynika z najnowszych danych Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

W obchodzoną dziś na świecie Niedzielę misyjną publikujemy aktualne statystyki dotyczące misjonarzy posługujących w stu krajach świata.

Według danych Komisji ds. Misji z października br. za granicą posługuje obecnie 2032 polskich misjonarzy i misjonarek, w tym 311 księży diecezjalnych, 972 zakonników i 692 sióstr zakonnych, a także 57 misjonarzy świeckich z Polski. Przebywają oni w 100 krajach na wszystkich kontynentach.

Najwięcej polskich misjonarzy od lat pracuje w Afryce i na Madagaskarze - 811. Tamtejsze kraje, w których już od wielu lat znajduje się najwięcej polskich misjonarzy, to: Kamerun - 124, Zambia - 70, Tanzania – 61, Madagaskar - 53, Republika Południowej Afryki – 42, Demokratyczna Republika Konga i Rwanda – 40. W Afryce i na Madagaskarze przebywa 81 księży diecezjalnych, 338 zakonników, 366 sióstr zakonnych i 26 osób świeckich.

W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach pracuje 802 misjonarzy i misjonarek z Polski. Krajami, w których jest najwięcej polskich misjonarzy są: Brazylia -248, Boliwia - 133, Argentyna - 120, Peru - 62 i Ekwador - 43. W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach przebywa 159 księży diecezjalnych, 433 zakonników, 180 sióstr zakonnych i 20 osób świeckich.

W Azji jest 333 polskich misjonarzy. Już od lat najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Kazachstanie - 115, na Filipinach – 30, w Japonii - 29, na Tajwanie – 15, a w Uzbekistanie 14 osób. W Azji przebywa 43 księży diecezjalnych, 144 zakonników, 137 sióstr zakonnych i 9 osób świeckich.

W Oceanii pracuje 66 misjonarzy. Większość osób pracuje w Papui Nowej Gwinei - 62. W Oceanii przebywa 12 księży diecezjalnych, 45 zakonników, 8 sióstr zakonnych i 1 osoba świecka.

W Ameryce Północnej pracuje 20 misjonarzy. Większość osób pracuje w Kanadzie – 15, na Alasce – 4 i na Bermudach - 1. W Ameryce Północnej przebywa 6 księży diecezjalnych, 12 zakonników, 1 siostra zakonna i 1 osoba świecka.

W szeregach polskich misjonarzy jest także 24 biskupów: w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach - 11, w Afryce - 6, w Azji – 2, w Oceanii – 3 i dwóch w Ameryce Północnej.

Za koordynację działań misyjnych w polskim Kościele odpowiada powstała w 1967 roku Komisja Episkopatu Polski ds. Misji (pierwotnie jako Komisja Misyjna). Od początku jej zadaniem jest budzenie i pogłębianie świadomości misyjnej w kraju, popieranie wszelkich inicjatyw na rzecz misji, przygotowywanie misjonarzy do ich przyszłej pracy, a także koordynowanie wyjazdów przede wszystkim księży diecezjalnych, czyli tzw. fideidonistów. Od października 2011 roku przewodniczącym Komisji jest ordynariusz diecezji ełckiej bp Jerzy Mazur SVD, natomiast sekretarzem komisji - werbista o. dr Kazimierz Szymczycha.

Do pracy misyjnej przygotowuje kandydatów istniejące od 1984 roku w Warszawie pod auspicjami Komisji KEP ds. Misji - Centrum Formacji Misyjnej. Jego zadaniem jest kształtowanie zarówno duchowej, jak i intelektualnej sfery kandydatów na misjonarzy. - Misjonarz ma być świadkiem Chrystusa, ma Go nieść ludziom nie znającym Boga. Może tego dokonać jedynie wtedy, gdy sam jest żywym świadkiem Boga i gdy potrafi się porozumieć z ludźmi innej kultury i języka - przekonują twórcy CFM.

Obecnie w Centrum Formacji Misyjnej przygotowuje się trzynastu kapłanów, sześć sióstr zakonnych i trzy osoby świeckie. Wyjadą oni min. do takich krajów jak: Boliwia, Kuba, Papua Nowa Gwinea, Uganda czy Kamerun.

mip / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama