Wydano nieznane przemówienia i nagrania abp. Karola Wojtyły

Nieznane przemówienia abp. Karola Wojtyły o Bożym Narodzeniu, kulturze, tradycji i wyzwaniach dla młodego pokolenia znalazły się w książce pt. „Karol Wojtyła. Noc Wigilijna”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Biały Kruk.

Prezentacja publikacji i płyty zawierającej nagrania odbyła się dziś w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.

Publikacja zawiera 20 nieznanych dotychczas tekstów oraz nagrań, które dołączone są do książki w formie płyty. Nagrania pochodzą z lat 70. ub. wieku a zarejestrowane zostały m. in. podczas spotkań Karola Wojtyły z członkami Wspólnoty Akademickiej Jezuitów w Krakowie. Przyszły papież opowiada na nich o polskiej kulturze i tradycji wyrosłych na gruncie chrześcijaństwa, szczególnie o polskim Bożym Narodzeniu. Snuje też rozważania na temat młodzieży, narodu, wolności, przejawiając troskę o Ojczyznę.

- Publikacja jest okazją do kolejnej weryfikacji, kolejnego sprawdzania naszej polskiej duszy, naszego przywiązania do najbardziej głębokich treści głoszonych przez chrześcijaństwo od ponad dwóch tysięcy lat – mówił w trakcie spotkania abp Marek Jędraszewski.

Z kolei kard. Stanisław Dziwisz, który był sekretarzem metropolity krakowskiego dziękował byłym członkom Wspólnoty Akademickiej Jezuitów za to, że zachowali nagrania. - Byłem na tych spotkaniach razem z abp. Karolem Wojtyłą zwłaszcza z okazji świąt Bożego Narodzenia. Ojciec Święty bardzo przeżywał święta Bożego Narodzenia, przygotowywał się do nich przez Adwent i był bardzo zdyscyplinowany – wspominał sekretarz przyszłego papieża. - Po wieczerzy wigilijnej zawsze kogoś zapraszał. Zwłaszcza zależało mu na tym, aby był ktoś kto nie ma możliwości spożycia wieczerzy – podkreślił. 

Krakowski arcybiskup senior zwracał uwagę na to, że Karol Wojtyła w okresie świąt codziennie śpiewał kolędy, nawet jeśli wracał zmęczony z posługi duszpasterskiej. - Zawsze mawiał, że w kolędach jest ogromna treść, on się modlił kolędami. To wyniósł stąd, z Krakowa. Jemu bardzo zależało, aby zachować piękno tradycji i piękno kolęd polskich – wyznał kardynał.

Prezes wydawnictwa Biały Kruk Leszek Sosnowski poinformował, że dzięki obecnej technice z amatorskich nagrań udało się odtworzyć około 60 minut nagrań. - Książka z jednej strony jest naszym głębokim wspomnieniem i wzruszeniem, a z drugiej jest też wielką mądrością i czymś co na przyszłość jest nam niezwykle potrzebne – powiedział wydawca.

Książka „Karol Wojtyła. Noc Wigilijna” wzbogacona została unikatowymi zdjęciami sprzed pól wieku wykonanymi przez fotografa papieskiego Adama Bujaka. 

led / Kraków

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao