reklama

Beatyfikacja Chrzanowskiej - szczegóły uroczystości

W kurii krakowskiej z udziałem metropolity krakowskiego odbyła się trzecia, a zarazem ostatnia z cyklu konferencji przed beatyfikacją Służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej.

Konferencję poprowadził ks. prof. Robert Tyrała, koordynator komitetu organizacyjnego beatyfikacji. Przedstawiono wszystkie szczegóły dotyczące liturgii oraz przebiegu sobotniej uroczystości.

Arcybiskup Marek Jędraszewski wyraził radość, że ostatni czas był pięknym i intensywnym przygotowaniem do beatyfikacji Służebnicy Bożej oraz czasem przybliżania jej osoby i dzieła. Podkreślił, że postać Hanny Chrzanowskiej wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 40-lecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.

- Ta postać staje się także jakby naturalną patronką tych wszystkich ruchów wynikających z naszej wielkiej wrażliwości społecznej, gdy chodzi o służbę życiu, o rolę życia, o poszanowanie życia drugiego człowieka. Daje nam ją Pan Bóg na ten dzisiejszy czas i za to Mu dziękujemy - mówił metropolita krakowski.

Ks. dr Paweł Baran, ceremoniarz archidiecezji krakowskiej przybliżył szczegóły sobotniej liturgii. Przypomniał, że beatyfikacyjna Msza św. rozpocznie się o godz. 10.00 pod przewodnictwem kard. Angelo Amato, prefekta Kongregacji ds. Świętych z Watykanu, który reprezentować będzie Ojca św. Franciszka.

Na początku liturgii arcybiskup Marek Jędraszewski zwróci się do księdza kardynała z prośbą o beatyfikację. Następnie postulator procesu ks. Mieczysław Niepsuj przedstawi biografię Służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej i wreszcie legat papieski odczyta list apostolski, w którym papież Franciszek ogłasza Hannę Chrzanowską błogosławioną. Ks. Baran podkreślił, że liturgia całej Mszy św. sprawowana będzie w języku łacińskim z elementami języka polskiego.

Ks. Aleksander Wójtowicz, wicerektor sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie wyjaśnił, że do wnętrza sanktuarium zaproszono ok. dwa tysiące osób w tym m.in. przedstawicieli Kościoła, władz, trzystu chorych oraz przedstawicieli środowiska pielęgniarek. Pozostali pielgrzymi gromadzić się będą na błoniach, na które wejście regulować będą karty wstępu koloru zielonego.

Ks. Wójtowicz podkreślił także, że wszystkim chorym i potrzebującym pomocy na parkingach oraz w czasie dojścia do sanktuarium służyć będzie 60 wolontariuszy. Wicerektor sanktuarium Miłosierdzia Bożego apelował również do krakowian, którzy chcą wziąć udział w uroczystości, by tego dnia skorzystali z komunikacji miejskiej, zostawiając miejsca parkingowe gościom spoza miasta.

W dniu beatyfikacji nad bezpieczeństwem i sprawną organizacją uroczystości będzie czuwało ok. 500 osób reprezentujących różne służby.

Justyna Walicka | Archidiecezja Krakowska 

FOTOGRAFIE ARCHIWALNE HANNY CHRZANOWSKIEJ

www.diecezja.pl

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama