Bielsko-Biała: harcerze i harcerki ZHR świętują 100-lecie niepodległości Polski

Tydzień potrwają jubileuszowe obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w środowisku Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej na Podbeskidziu.

Harcerze ZHR spotkali się na Placu Wolności w Bielsku-Białej, skąd wyruszyli w asyście orkiestry harcerskiej do katedry św. Mikołaja. W ten sposób upamiętnili wydarzenie sprzed ponad stu lat, gdy 26 sierpnia 1914 r. uroczyście wymaszerował z Białej 87-osobowy oddział „Sokoła”, walczący w Legionach Polskich. W lutym 1915 r. na tym samym bialskim Placu Józef Piłsudski odbierał defiladę I Brygady Legionów Polskich.

W katedrze Mszy św. w intencji Ojczyzny przewodniczył bp Roman Pindel. W homilii duchowny zwrócił uwagę na to, jak trudno jest w dzisiejszych czasach budować autentyczne relacje ludzkie. Zauważył, że o wiele łatwiej jest „posiadać” cokolwiek, niż być z bliską osobą. Przypomniał, że człowiek dzięki relacjom międzyludzkim staje się „bardziej człowiekiem”.

Zdaniem biskupa, wszystkie obserwacje dotyczące więzi międzyludzkich można odnieść do najważniejszej relacji naszego życia, jaką powinna być więź z Bogiem w Jezusie Chrystusie. „Bóg ze swej strony wybrał każdego bez wyjątku człowieka, by z nim tworzyć niepowtarzalne dzieje miłości. Mało tego, miłość ze strony Boga jest jedyną rzeczą, jaką On gwarantuje człowiekowi. Nie obiecuje dobrobytu, długiego życia, zdrowia, ani nawet poprawności moralnej. Bóg będzie nas kochał, choćby nie wiadomo, co działo się wokół nas i choćbyśmy my sami nie wiadomo jak daleko odchodzili od Niego. Bóg pierwszy wychodzi do człowieka z propozycją miłości i przyjaźni, i czeka” – wyjaśnił.

„Człowiek zaś musi odkryć tę miłość, uwierzyć w nią i podjąć decyzję, czy ze swej strony odpowiedzieć na miłość Boga” – zachęcił kaznodzieja i podkreślił, że wzajemna relacja miłości człowieka z Bogiem jest najważniejsza.

Biskup zachęcił do dziękczynienia Bogu za ojczyznę, „która powstała z z niebytu, z podziału przed 100 laty, w której, jak zauważył hierarcha, dzieją się rzeczy wspaniałe, ale i trudne; w której tylu ludzi odnajduje Boga, swoją drogę, sposób zaangażowania. „Chcemy należeć do tych, którzy chcą budować przyszłość ojczyzny. Bardzo wiele zależy od każdego z nas. Bardzo wiele zależy od tego, jak będą się układać nasze relacje - budowane także z pomocą tego potężnego ruchu harcerskiego: jego ideałów i zasad. Jak będziemy układać nasze relacje wewnątrz a także na zewnątrz; relacje, przyjaźni i małżeństwa, które będziemy tworzyć na całe - daj Boże – życie” – dodał.

Po liturgii na bielskim Rynku odbył się uroczysty apel harcerski. Środowisko ZHR przygotowało 100 biało-czerwonych flag na drzewcach z pamiątkowym grawerem, które rozdano uczestnikom wydarzenia.

rk / Bielsko-Biała

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama