Bydgoszcz: 400 tys. zł z budżetu państwa na renowację ołtarza katedry

Wykonanie prac konserwatorskich i restauratorskich przy ołtarzu głównym z katedry św. Marcina i św. Mikołaja w Bydgoszczy - na dofinansowanie tego zadania udało się pozyskać 400 tys. zł.

Środki te pochodzą z ogólnej rezerwy budżetowej. Zostaną przekazane decyzją Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego na wniosek wojewody Mikołaja Bogdanowicza. - Nie byłoby tego wsparcia, gdyby nie duża determinacja poseł Ewy Kozaneckiej i posła Tomasza Latosa. To istotna pomoc. Tym bardziej, że mówimy o katedrze, która jest perłą Bydgoszczy – podkreślił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

„Podczas dotychczas prowadzonych prac, przed kilkoma miesiącami odkryto niespodziewanie w świątyni m.in. malowidła, które wymagają odrestaurowania. To z kolei wymaga nakładów finansowych. Tych środków parafia nie posiadała. Dzięki wspólnym działaniom udało się je pozyskać z rezerwy ogólnej. I tutaj podziękowania dla pana premiera” – mówiła poseł Ewa Kozanecka.

„W ciągu tych trzynastu lat, kiedy jestem w sejmie, staram się wspierać renowację zabytków z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, w tym również katedry bydgoskiej. Cieszę się, że to miejsce, które jest sercem Bydgoszczy, będzie jeszcze piękniejsze” – dodał poseł Tomasz Latos.

„Przyłączam się do podziękowań. Jednocześnie chciałbym podkreślić, iż prace konserwatorskie i renowacyjne w bydgoskiej katedrze trwają od wielu lat. Wiele zostało już zrobione, w tym m.in. remont więźby dachowej, konserwacja dwóch ołtarzy bocznych. W tej chwili trwa równolegle kapitalny remont organów” – mówił ks. prałat Stanisław Kotowski.

Informację o dofinansowaniu przekazano podczas specjalnej konferencji prasowej przed bydgoską katedrą. Kwota 400 tysięcy złotych to część środków potrzebnych na renowację ołtarza głównego. Zadanie to w całości kosztować będzie ponad 770 tys. zł.

jm / Bydgoszcz

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama