Dobiega końca ogólnopolska pielgrzymka relikwii św. Brata Alberta

W najbliższą niedzielę w radomskiej katedrze zakończy się zakończy się ogólnopolska peregrynacja relikwii i obrazów św. Brata Alberta zorganizowana przez Rycerzy Kolumba.

Podczas całorocznej akcji modlitewno-charytatywnej zebrano dary i pomoc materialną o łącznej wartości ponad 100 tys. zł. Trafią one do ośrodków prowadzonych przez siostry albertynki.

Peregrynacja rozpoczęła się w 2017 roku w związku z Rokiem św. Brata Alberta. Akcja zorganizowana przez Rycerzy Kolumba we współpracy ze Zgromadzeniem Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim objęła ponad 200 polskich parafii, w których program modlitewny połączono ze zbiórką koców i pościeli na rzecz ośrodków dla bezdomnych prowadzonych przez siostry albertynki. Msza święta sprawowana w radomskiej katedrze w Niedzielę Miłosierdzia 8 kwietnia o 12:30 przez bpa Tomasika będzie uroczystym zakończeniem modlitewno-charytatywnej akcji Rycerzy Kolumba.

"Działalność charytatywna jest nieodłącznie związana z Rycerzami Kolumba. Taki był zamysł naszego założyciela, Sługi Bożego ks. Michaela McGivney'a" - wyjaśnił podczas piątkowej konferencji prasowej Andrzej Anasiak, były Delegat Stanowy tj. były przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce, jeden z inicjatorów kończącej się peregrynacji.

Dzięki inicjatywie zebrano dary materialne oraz pieniężne o łącznej wartości ponad 100 tysięcy złotych. "Zebraliśmy 2500 sztuk pościeli, 1600 koców, 2000 ręczników, 350 sztuk prześcieradeł, środki czystości i 3000 sztuk pieluch dla dorosłych. Ponadto, choć nie koncentrowaliśmy się na elemencie finansowym, udało nam się zebrać ponad 90 tysięcy złotych" - podsumował Dariusz Wolniak, Kustosz Stanowy Rycerzy Kolumba. "Akcja zjednoczyła nasze parafie i pozwoliła na stworzenie w nich rodzinnej atmosfery. Za zaangażowanie w to dzieło jako Rycerze Kolumba dziękujemy przede wszystkim naszym parafialnym społecznościom" - dodał.

"Chcieliśmy połączyć stronę duszpasterską i duchową peregrynacji z działalnością charytatywną, ponieważ taki jest charyzmat naszego Zakonu" - powiedział ks. Wiesław Lenartowicz, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu i Kapelan Stanowy pomocniczy Rycerzy Kolumba w Polsce.

Peregrynacja rozpoczęła się poświęceniem obrazów i relikwii przez arcybiskupa krakowskiego Marka Jędraszewskiego. Podczas spotkania metropolita przypomniał organizatorom, że św. Brat Albert również przybył po błogosławieństwo do swojego biskupa przed rozpoczęciem dzieła. "Po jego zakończeniu Brat Albert przybył na dziedziniec kurii, by pokazać, jak dobrzy są Krakowianie. My również wybieramy się do Krakowa, by pokazać, jakie dobro potrafią czynić Polacy" - mówił ks. Lenartowicz.

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,95 miliona członków. W Polsce obecni są od ponad 11 lat i liczą ponad 5 tys. członków działających w 104 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. McGivney'a. 

Rycerze Kolumba / abd / Radom

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao