Duże zainteresowanie polskimi projektami podczas spotkania Caritas Europa

150 przedstawicieli z 42 Caritas z całej Europy, a wśród nich Caritas Polska, zebrało się w dniach 7-9 maja w Tbilisi (Gruzja) na corocznej Konferencji Regionalnej Caritas Europa.

Tematem przewodnim było zaangażowanie młodych ludzi w działania Caritas, Kościoła oraz społeczeństwa.

Podczas przekrojowej prezentacji wolontariatu Caritas stanowisko Caritas Polska cieszyło się wielką popularnością. Pokazywano na nim m.in. filmowy reportaż z działalności różnego rodzaju wolontariatu w diecezji zamojsko-lubaczowskiej zrealizowany przez Centrum Medialne Caritas Polska. 

Mamy naprawdę powody do dumy – przyznaje Agnieszka Zarzyńska, koordynator Caritas Polska ds. wolontariatu. – Cieszymy się bardzo długą tradycją wolontariatu i mogliśmy nią zainspirować innych. Teraz chcemy się skupić na tworzeniu sieci wolontariuszy w całym kraju i poczuć więź z młodymi ludźmi z innych państw, by razem dążyć do wspólnych celów. 

Uczestnicy konferencji opracowywali strategię rozwoju „Young Caritas”, sieci wolontariatu, która angażuje się w lokalne i międzynarodowe inicjatywy. Podczas wydarzenia wysłuchano głosu młodych ludzi, którzy odgrywają ważną rolę w budowaniu solidarności i pokoju w Europie. Odbyły się również warsztaty dla wolontariuszy i koordynatorów na temat współpracy międzynarodowej. Uczestnicy konferencji promowali również idei wolontariatu na ulicach Tbilisi w ramach happeningu.

To był wspaniały czas spędzony w rodzinie Caritas – mówi ks. Marek Dec, zastępca Dyrektora Caritas Polska – Mogliśmy zacieśnić naszą współpracę z innymi krajami i nawiązać nowe więzi. To spotkanie stało się kolejną inspiracją do rozwoju Young Caritas w Polsce. 

W Tbilisi odbyły się także wybory do władz Caritas Europa. Nowym Prezydentem został wybrany Luc Van Looy, a Sekretarzem Generalnym Maria Nyman. Nowy Zarząd rozpocznie kadencję w przyszłym roku. 

Caritas Polska / abd (KAI) / Tbilisi

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao