Ekumeniczne i międzyreligijne czytanie Księgi Wyjścia

W Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej odbył się 19 stycznia 10. Ekumeniczny Maraton Biblijny. Zainaugurowali go bp Roman Pindel z Kościoła katolickiego oraz ks. radca Waldemar Szajthauer z Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

26 lektorów – m.in. ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, duchowni luterańscy i katoliccy, siostra zakonna, wyznawczyni prawosławia, baptystka i reprezentantka judaizmu, a także prezydent, wicestarosta, lekarz, strażak i policjant oraz przedstawiciele różnych organizacji z terenu Podbeskidzia – odczytało tym razem początki dziejów Mojżesza oraz historię wyjścia Izraelitów z niewoli egipskiej.

Maraton zainaugurowali bp Roman Pindel z Kościoła katolickiego oraz ks. radca Waldemar Szajthauer z Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Ordynariusz bielsko-żywiecki przypomniał, że spektakularnym zakończeniem pierwszej części Księgi Wyjścia jest ocalenie Izraelitów od niechybnej śmierci nad „Morzem Sitowia”.

„Bóg okazał się wyzwolicielem przez Mojżesza, który wyciągniętą laską sprawił najpierw rozwarcie się morza, drugim zaś jej wyciągnięciem sprawił, że wody zalały ścigające wojska faraona. Tak kończy się opis ocalenia, które wzbudza wiarę w Boga i zaufanie do Mojżesza, jako posłanego od Boga. Tę wiarę wyraża pieśń Mojżesza i Miriam. Powtarzamy ją do dziś w liturgii” – wyjaśnił.

Przedstawiciel Kościoła luterańskiego z kolei zwrócił uwagę, że odczytywana dziś starotestamentowa księga stanowi przypomnienie, że tylko w Bogu istnieje wyzwolenie i ratunek. „Jest w Bogu wszystko to, co niesie człowieczemu sercu pokój, budzi nadzieję, a przede wszystkim także pewność tego, że On doprowadzi nas do naszej Ziemi Obiecanej, czyli Ojcowskiego domu w niebiesiech” – dodał duchowny.

Wśród osób uczestniczących w głośnej lekturze oprócz biskupów byli m.in.: prezydent Bielska-Białej, Jacek Krywult, wicestarosta powiatu bielskiego, Grzegorz Szetyński, przewodniczący Stowarzyszenia Teologów Ekumenistów, ks. prof. Józef Budniak, prof. Iwona Adamiec-Wójcik z ATH, przewodnicząca bielskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, Dorota Wiewióra, proboszcz bielskiej parafii wojskowej, ks. płk Mariusz Antczak, proboszcz ewangelickiej parafii w Bielsku-Białej, ks. Krzysztof Cienciała, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Bielsku-Białej, Klaudiusz Komor, dyrektor Książnicy Beskidzkiej, Bogdan Kocurek, naczelnik wydziału prewencji bielskiej Komendy Miejskiej Policji, podinspektor Mariusz Kuliński.

Fragmenty Księgi Wyjścia czytali także: dziennikarze, siostra zakonna, uczeń, osoba posługująca się alfabetem Braille’a, działacze społeczni i kościelni. Każdy z lektorów otrzymał na pamiątkę „chleb pojednania” – mały bochenek, pobłogosławiony przez duchownych dwóch wyznań.

Jak podsumował jeden z pomysłodawców biblijnego przedsięwzięcia, dyrektor programowy diecezjalnego radia „Anioł Beskidów” ks. Jacek Pędziwiatr, dzięki lekturze z udziałem przedstawicieli różnych wyznań, grup społecznych i wiekowych, można było przeżyć historię narodzin i ocalenia Mojżesza, jego powołania oraz wyjścia Izraelitów z niewoli.

„To także okazja, by po obchodzonym przedwczoraj Dniu Judaizmu i w ramach trwającego Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, w zgodzie, wspólnie spotkać się, by chwalić imię Pana” – zauważył.

Lekturze towarzyszyła wystawa poświęcona Irenie Sendlerowej, Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata. Senat RP dedykował jej pamięci bieżący rok 2018.

Maratony biblijne organizują wspólnie Książnica Beskidzka i radio „Anioł Beskidów”.

rk / Bielsko-Biała

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao