„Emaus” w Tychach - Dzień Wspólnoty Domowego Kościoła

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył w Tychach Eucharystii podczas „Emaus” – Dnia Wspólnoty Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie. Zachęcał zebranych do świadczenia o prawdzie małżeństwa.

- Proszę i zachęcam wszystkich do tworzenia narzeczonym, małżonkom i rodzinom poprzez przekazywanie, słowem i świadectwem, Bożej prawdy o małżeńskim przymierzu – apelował do zebranych w parafii św. Marii Magdaleny abp Wiktor Skworc podczas „Emaus” Domowego Kościoła. 

Zachęcał także wszystkich do tego, aby właściwie przeżywali niedzielę, która ma być „duchowym powrotem do Emaus”. – Wskazujcie i mówcie wszystkim – waszym sąsiadom i bliskim, że wspólnota eucharystyczna jest „sercem niedzieli”. Proponujecie też i prezentujcie pozaliturgiczne formy wspólnotowego przeżywania niedzieli – mówił.

Przypomniał licznie zebranym rodzinom, że dzięki owocom Ducha Świętego, które szczególnie są rozważane podczas obecnego roku duszpasterskiego, mają do pełnienia na co dzień misję ucznia – misjonarza.

Podczas homilii metropolita katowicki nawiązał także do niebawem rozpoczynającego się Metropolitalnego Święta Rodziny. Przypomniał, że jego hasło koresponduje z tytułem encykliki papieża Franciszka i brzmi „Rodzina – radość miłości”. – Z tego hasła wynika jasno, że radość i miłość są dwiema stronami tego samego medalu, „wybitego” mocą Bożego Ducha, a któremu na imię małżeńska wspólnota i rodzina – mówił.

- Dzisiaj kolejny raz Chrystus pokazuje, że kroczenia przez życie razem z Nim jet o wiele prostsze i piękniejsze. Czeka na nasze: „zostań z nami”, aby tak jak uczynił to z uczniami idącymi do Emaus przemieniać naszą szarą codzienność, w radosne trwanie w Jego obecności – napisali do uczestników „Emaus” Barbara i Ryszard Czerniakowie, diecezjalna para Domowego Kościoła.

Przy ołtarzu stanęli także ks. Jarosław Ogrodniczak, moderator diecezjalny Domowego Kościoła, oraz ks. Waldemar Maciejewski, diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie, jak i kapłani zaangażowani w Domowy Kościół archidiecezji katowickiej.

Domowy Kościół – gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie, pomaga małżonkom żyjącym w sakramencie małżeństwa czerpać z łaski i mocy tego sakramentu, uczy ich nim żyć i celebrować przez całe życie. Fundamentalne założenia duchowości Domowego Kościoła przypomina ks. Jarosław Ogrodniczak i wymienia wśród nich: modlitwę małżeńską, spotkanie ze słowem Bożym oraz dialog małżeński.

„Emaus” Domowego Kościoła jest wielkanocnym spotkaniem rodzin zaangażowanych w tę formę duchowości wyrosłą z Ruchu Światło-Życie. Spotkania odbywają się co roku w innej parafii archidiecezji. Ich centralnym punktem jest Eucharystia pod przewodnictwem metropolity katowickiego.

ks.sk / Katowice

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama